مناطق گردشگری مصر؛ انتخابی اسلامی بدون بیکینی و الکل

حق نشر عکس BBC World Service

مصری‌ها انتظار پیروزی اسلام‌گرایان در اولین انتخابات پس از انقلاب را می‌کشیدند اما تعداد معدودی پیروزی آنان را در دریای سرخ، اقصر و اسوان پیش بینی می‌کردند.

درآمد عمده استانداری‌های این مناطق از گردشگری است و بیشتر مشاغل مردم مستقیم یا غیرمستقیم به این صنعت وابسته است.

اخوان‌المسلمین با حزب آزادی و عدالت در هر سه منطقه از بقیه احزاب و گروه ها پیشی گرفت.

در اسوان و اقصر حزب سلفی النور در تعقیب آنان بود و در اطراف دریای سرخ بلوک لیبرال مصر دوم شد.

گردشگری، گروه‌های اسلام‌گرا را پریشان‌خاطر می‌کند، چرا که آمدن غربی‌ها به منطقه، کشمکشی درباره اموری چون روابط جنسی، پوشش و الکل را رقم می‌زند.

اما نکته مهم این است که گردشگری منابع اصلی درآمد ملی و ارز خارجی مصر است و برای حدود سه میلیون نفر شغل ایجاد کرده است.

در دورانی که اقتصاد مصر روزهای سختی را سپری می‌کند، اطمینانی وجود ندارد که اسلام‌گراها از پس اداره بخش گردشگری بربیایند.

به طور مشخص، سلفی‌ها در رقابت‌های انتخاباتی بیانیه‌هایی دادند که اجرای احتمالی آنها می تواند برای صنعت توریسم زیانبار باشد.

یکی از نامزدهای سلفی گفته بود که باید مجسمه‌های فراعنه مصر را با موم پوشاند، چرا که آنان "خدایانی دروغین" بوده‌اند.

اصول مذهبی در مقابل بیکینی والکل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک کارگر که روی قایق کار می کند می گویدتوریست‌ها مجاز خواهند بود که مشروبشان را بیاورند و بنوشند. اما هیچ مسلمانی وادار به سرو مشروب برای آنان نخواهد شد

بسیاری از مردم عادی در مناطق شمالی و توریستی مصر مسایل را این طور بغرنج نمی‌بینند.

علی‌محمد، راننده تاکسی در اسوان می‌گوید:"اسلامگراها به نیازهای ما می‌پردازند و سنت‌هایمان را می‌فهمند، اما لیبرال‌ها و سکولارها سرگرم حرف زدن با هم روی فیسبوکند."

او می‌افزاید:"ما سوسیالیست‌ها، ناسیونالیست‌ها، چپی‌ها، سکولارها و حکومت نظامیان را آزموده‌ایم و همه در پیش‌ بردن مصر شکست خورده‌اند. پس شاید این بار موقع امتحان اسلام‌گراها باشد. اگر آن‌ها شکست بخورند همه دفعه بعد علیه آنها رای خواهیم داد."

اخوان‌المسلمین در خلال کارزار انتخاباتی‌اش تضمین‌هایی در این خصوص داده است. محمد بدیع رهبر و عضو ارشد جنبش سه ماه پیش از معبد باستانی اقصر بازدید کرد.

افراد محلی خاطرنشان می‌کنند از آن‌جایی که بسیاری از اعضای برجسته حزب آزادی و عدالت خودشان در بخش گردشگری فعالند، کاری نخواهند کرد که کسب خودشان تعطیل شود.

به نظر بسیاری به موضوع ممنوعیت الکل و بیکینی توجه بیش از حدی شده است.

از ایستگاه تلویزیونی اسلام‌گرای الحکمه ویدیویی روی یوتیوب هست که می‌گوید بیکینی و الکل موضوع اصلی گفتگوهای شبکه‌های تلویزیونی لیبرالند. در مقابل تمرکز اسلام‌گرایان روی کمبود آب سالم در روستاها و گسترش بیماری‌هاست. این تلنگری تاثربرانگیز است.

مدیحه نصیر، خانه‌دار، می‌گوید:"وقتی که میلیون‌ها مصری زیر خط فقر دغدغه‌ای نسبت به این مسایل بیهوده ندارند واقعا از دست آنانی که بابت ممنوعیت بیکینی و الکل وحشت‌زده‌اند خشمگین می‌شوم."

در منطقه اقصر برخی دیگر مشکلی با وضع بعضی ممنوعیت‌ها ندارند.

عبدو که روی یک قایق تفریحی کار می‌کند می‌گوید:"هیچ کس تعطیلی گردشگری را نمی‌پذیرد، چون این منبع اصلی درآمد ماست. اما من نمی‌خواهم به انجام اعمالی خلاف اصول خودم مجبور شوم. مثل این که ناگزیر از انتخاب بین پذیرایی با مشروب یا از دست دادن شغلم باشم."

عبدالعزیز عبدل، کارگری که روی یک قایق دیگر کار می کند، می‌گوید:"توریست‌ها مجاز خواهند بود که مشروبشان را بیاورند و بنوشند. اما هیچ مسلمانی وادار به سرو مشروب برای آنان نخواهد شد. آنان سواحل خصوصی خودشان را خواهند داشت و ما دیگر ناچار نخواهیم بود آن‌چه بر ما روا نیست را ببینیم. این چه اشکالی دارد؟"

در این بخش سنتی کشور، مذهب عنصری برانگیزاننده و قدرتمند است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک نماینده تازه مجلس می گوید افرادی که به اسلام گراها رای داده اند دچار احساس گناه شده‌اند و خواسته‌اند با رای دادن به اسلام‌گرایان خود را از این احساس خلاص کنند

مردی که در حاشیه رود نیل ذرت می‌فروشد می‌پرسد:"کجای رای دادن به سلفی‌ها اشکال دارد؟ آنان مردان خدایند و خداترسند."

اقدامی برای خلاصی از احساس گناه

سامه مکرم عبید، نماینده تازه ناحیه دریای سرخ و از بلوک لیبرال مصر درباره پیروزی اسلا‌م‌گرایان در مناطق متکی به گردشگری توجه ویژه ای نشان داده است.

او می‌گوید:"چندین دلیل در پس این تناقض وجود دارد که مردمی وابسته به صنعت گردشگری به کسانی رای داده‌اند که به منبع درآمدشان آسیب خواهند زد."

"جوانانی که در این مشاغل کار می‌کنند شستشویی مغزی داده شده و قانع شده‌اند که کارشان خلاف اسلام است. آن‌ها دچار احساس گناه شده‌اند و خواسته‌اند با رای دادن به اسلام‌گرایان خود را از این احساس خلاص کنند. این درست مثل عمل اعتراف در کلیساست."

به عقیده او، بسیاری علیه لیبرال‌ها رای دادند تا هتل‌دارانی که به زعم رای‌دهندگان حقوق کارگران را رعایت نمی‌کنند، تنبیه شوند.

او می‌افزاید:"بعضی دیگر هم برای این علیه بلوک لیبرال رای دادند که کلیسای قبطی از آن حمایت کرده بود."

عنصر کلیدی دیگر سازماندهی اسلام‌گرایان است. هم النور و هم حزب آزادی و عدالت پیش از انتخابات، گردهمایی‌هایی را برای شرح برنامه‌های خود در اسوان و اقصر برگزار کردند.

آنان توانستند به طور وسیعی روی شبکه توده‌ای خود که بر اساس امور خیریه بنا شده، حساب باز کنند و از آن در برتری ایدئولوژیک و جذب موثر طبقات فرودست بهره ببرند.

عبید که بعضی از احزاب عضو ائتلافش یعنی بلوک لیبرال عمری بیش از چند ماه ندارند می‌گوید:"لیبرال‌ها به کلی پراکنده بودند."

نشانه‌هایی هست که حزب آزادی و عدالت از رقبای سلفی خود عمل‌گراتر است. آنان ابراز کرده‌اند که خواهان همکاری‌های گسترده‌ترند، نه فقط یک جبهه صرفا اسلام‌گرا.

به دلیل رویکرد تدریجی اخوان‌المسلمین در تبدیل مصر به کشوری اسلامی، احتمالا وضع قانون برای تغییر شرایط گردشگری در اولویت‌های آنان نیست.

اگر چه شاید سرمایه‌گذاران و گردشگران گزینه سرمایه گذاری و سفر به مصر را به بعدها موکول کنند.

مطالب مرتبط