بشار اسد: با خواست مردم از قدرت کناره‌گیری می کنم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، نیروهای ضد دولتی را به از بین بردن هویت این کشور متهم کرده است. آقای اسد در جریان سخنرانی که روز سه شنبه ۲۰ دی ( ۱۰ ژانویه ) که از تلویزیون این کشور بطور مستقیم پخش شد، گفت که او برای تامین امنیت سوریه با مشت آهنین با مخالفانش برخورد خواهد کرد.

آقای اسد در این سخنرانی گفت که از پیشنهادات مربوط به حضور تمامی "جناح های سیاسی" در دولت استقبال می کند.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که او " با خواست مردم حکومت می کند. و اگر از قدرت کناره گیری کند، مطابق با خواست مردم این کار را خواهم کرد."

آقای اسد همچنین افزود بیشتر مردم سوریه خواستار اصلاحات هستند، اما به خیابانها نمی روند و قوانین را نقض نمی کنند.

در حالی که اعتراض مخالفان دولت در شهرهای مختلف ادامه دارد، آقای اسد در این سخنرانی گفت:" وجود توطئه خارجیان در جریان حوادث سوریه بر همگان روشن است."

رئیس جمهوری سوریه در این سخنرانی که به طور مستقیم از تلویزیون این کشور پخش می شد، اظهار داشت:" قدرت های منطقه ای و بین المللی در تلاشند تا سوریه را بی ثبات کنند."

حق نشر عکس AP
Image caption بشار اسد گفت که از پیشنهادات مربوط به حضور تمامی جناح های سیاسی در دولت استقبال می کند

بشار اسد حوادث ده ماه گذشته سوریه را تاسف بار خواند واز آن به عنوان "آزمونی دشوار" برای این کشور نام برد.

ماه گذشته، سازمان ملل متحد اعلام کرد که بیش از ۵۰۰۰ نفر از زمان شروع اعتراضات در سوریه در ماه مارس سال گذشته کشته شده اند.

سرکوب معترضان سوری به دست نیروی های دولتی ، با محکومیت جهانی روبروشده و آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اند.

با ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف سوریه، گروهی متشکل از ۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب به این کشور رفته اند تا بر نحوه اجرای توافقنامه صلحی که ماه گذشته میلادی با دولت سوریه امضا شد نظارت کنند.

اتحادیه عرب خواستار خاتمه خشونت ها ، خارج شدن سلاح های سنگین از شهرها و آزادی تمامی زندانیان سیاسی شده است.

اتحادیه عرب پیشتر دراقدامی بی سابقه، عضویت سوریه را در واکنش به سرکوب معترضان در این کشور به حال تعلیق درآورده و تحریم هایی را علیه سوریه و مقام های این کشور اعمال کرده است.

حمله به ناظران اتحادیه عرب

براساس گزارش های دریافتی، درجریان حمله گروهی از معترضان ناشناس به کاروان ناظران اتحادیه عرب که عازم شهر لاذقیه بودند، دو نفر مجروح شدند.

این دو که تبعه کویت هستند پس از این حادثه به بیمارستان منتقل شدند.

نبیل عربی، دبیر کل اتحادیه عرب، ضمن محکوم کردن این حادثه گفته است که دولت بشار اسد مسئول حفظ سلامت و امنیت این ناظران است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ناظران اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع سوریه از ماه گذشته میلادی وارد این کشور شدند

آقای اسد در سخنرانی روز سه شنبه در دانشگاه دمشق، ضمن انتقاد از کشورهای منطقه گفت:" تعجب می کنیم که چرا کشورهای عرب در کنار سوریه نایستاده اند."

رئیس جمهوری سوریه در عین حال اظهار داشت که تا زمانی که کشورهای عربی به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند، درهای سوریه به روی هر گونه راه حلی از سوی جهان عرب باز خواهد بود.

آقای اسد در عین حال انجام اصلاحات شتابزده را در پاسخ به اعتراضات جاری در این کشور رد کرد.

رئیس جمهوری سوریه گفت:" ما باید زمینه های بروز بحران و روند تحولات آن را مورد بررسی قرار دهیم و سپس دست به اصلاحات بزنبم."

وی افزود :" نباید اصلاحات خود را بر پایه های این بحران بنا کنیم."

در همین حال شورای ملی سوریه، بزرگترین تشکل مخالفان، سخنان اسد را باعث افزایش خشونت ها دانسته است.

مطالب مرتبط