تمدید مهلت لیبی برای اطلاع رسانی از وضعیت سیف‌الاسلام قذافی

سیف‌الاسلام قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption سیف‌الاسلام قذافی دو ماه پیش دستگیر شد

دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه، مهلت لیبی برای ارائه اطلاعات درباره سلامتی و وضعیت سیف‌الاسلام قذافی را تا سیزده روز دیگر تمدید کرد.

آقای قذافی را در ماه نوامبر (دو ماه پیش) در حالی دستگیر شد که می‌خواست از مرزهای جنوبی کشور به خارج فرار کند.

لیبی تا سه‌شنبه فرصت داشت تا به دیوان بین‌المللی کیفری خبر دهد که سیف‌الاسلام قذافی در چه حال و روزی است. اما یکی از سخنگویان دیوان بین‌المللی کیفری به بی‌بی‌سی گفت که این مهلت تا ۲۳ ژانویه (سیزده روز دیگر) تمدید شده است.

دیوان بین‌المللی کیفری می‌تواند در صورتی که از وضعیت سلامت آقای قذافی اطلاعی نگیرد، پرونده را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهد.

معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، هنگامی بازداشت توسط مخالفان کشته شد. حال بیم آن می‌رود که با سیف‌الاسلام قذافی هم در زندان بد رفتاری شود.

دیوان بین‌المللی کیفری می‌خواهد که سیف‌الاسلام قذافی را به اتهام جنایت علیه بشریت محاکمه کند. اما دولتمرادن کنونی لیبی خواهان محاکمه او در کشورشان هستند.

دیوان بین‌المللی کیفری با این خواسته موافقت کرده اما از لیبی خواسته تا به آنها اطمینان دهند که محاکمه او عادلانه باشد.

دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری در گفتگویی که دو ماه پیش با بی‌بی‌سی داشته گفته برای گرفتن پرونده سیف‌الاسلام قذافی با دولت لیبی رقابت نمی‌کند و به تصمیم لیبیایی‌ها برای برگزاری دادگاه احترام می‌گذارد.

سیف‌الاسلام، نزدیک‌ترین پسر معمر قذافی به او بود و در شهر زیتان دستگیر شد.

ماه گذشته یک نماینده دیده‌بان حقوق بشر بعد از دیدار با سیف‌الاسلام قذافی از قول او گفته بود که در زندان با او خوب رفتار می‌شود، اما گفته بود که هیچ اطلاعی از اتهام‌های خود ندارد و هنوز نتوانسته با یک وکیل صحبت کند.

فرد آبراهامز، نماینده دیده‌بان حقوق بشر که با سیف‌الاسلام قذافی دیدار کرده به بی‌بی‌سی گفت: "او هنوز کاملا متوجه این موضوع نشده که دیگر یکی از افراد قدرتمند کشورش نیست."

پیش از سیف‌الاسلام قذافی، مخالفان دولت پیشین لیبی، معمر قذافی، رهبر لیبی را دستگیر کرده بودند که در جریان دستگیری‌اش کشته شد.

مطالب مرتبط