'اعزام ناظران اتحادیه عرب به سوریه یک شوخی بود'

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان ملل متحد می‌گوید که همزمان با حضور هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند

یکی از اعضای سابق هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه اعزام این هیات را کاری بیهوده و یک شوخی توصیف کرده و موقعیت در سوریه را فاجعه‌ای انسانی خوانده است.

انور مالک به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که پس از مشاهده آنچه در سوریه می‌گذرد، از حضور در این هیات کناره‌گیری کرده است.

او گفت که در سوریه شاهد یک رشته جرایم جنگی بوده است.

آقای مالک اضافه کرد که بیشتر آنچه ناظران در سوریه مشاهده کرده‌اند، "صحنه‌سازی"های دولت این کشور بوده است تا مانع اقدام اتحادیه عرب علیه سوریه شود.

هیات اعزامی اتحادیه عرب برای نظارت بر روند اجرای طرح صلح پیشنهادی این سازمان به دولت بشار اسد به سوریه رفته‌ است.

روز سه‌شنبه، دهم ژانویه، در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته شد که از زمان حضور این هیات در سوریه از اواخر ماه دسامبر ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند، یعنی در این مدت، به طور میانگین روزانه ۴۰ نفر در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

سوزان رایس، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته است که آمار کشته‌شدگان نشان می‌دهد دولت سوریه به جای استفاده از این فرصت برای پایان دادن به خشونت‌ها، به روند کشتار تظاهرکنندگان سرعت داده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضها ضددولتی در سوریه از ماه مارس گذشته (نزدیک به ۱۰ ماه پیش)، بیش از ۵ هزار نفر به دست نیروهای امنیتی سوریه کشته شده‌اند.

دولت سوریه هم اعلام کرده است که ۲ هزار نفر از نیروهای امنیتی این کشور در جریان مقابله با "گروه‌های مسلح و تروریست" کشته شده‌اند.

هفته گذشته، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، گفت که اعضای هیات ناظران این اتحادیه برای تکمیل فعالیت‌هایشان به زمان بیشتری نیاز دارند.

با این حال، او گفت که طبق طرح صلح پیشنهادی، ارتش سوریه تسلیحات سنگین را از شهرها خارج کرده است.

"فریب خوردگان"

انور مالک، عضو سابق هیات ناظران اتحادیه عرب، در گفت‌وگویی با شبکه الجزیره گفت که دولت سوریه با حضور ناظران اتحادیه، "فرصت بیشتری برای اجرای طرح‌هایش" به منظور پایان دادن به ناآرامی‌ها در سوریه پیدا کرد.

او گفت: "آنچه من شاهدش بودم، یک فاجعه انسانی بود. رژیم (سوریه) فقط مرتکب یک جنایت جنگی نمی‌شود، بلکه یک رشته و مجموعه جرایم را در قبال مردمش مرتکب می‌شود."

او اضافه کرد: "تک‌تیراندازان همه جا بودند و به سمت غیرنظامیان تیراندازی می‌کردند. افراد ربوده و زندانیان شکنجه می‌شدند. هیچ یک از آنها هم آزاد نشدند."

او گفت: "برخی از اعضای گروه ما ترجیح دادند تا رابطه خوبی با رژیم (سوریه) داشته باشند و حضور تک‌تیراندازان را رد کردند."

آقای مالک گفت که اعزام هیات ناظران به سوریه کار بیهوده‌ای بود و اعضای این هیات فریب داده می‌شدند.

او اضافه کرد که نیروهای امنیتی –طبق طرح صلح اتحادیه عرب- تانک‌هایشان را از خیابان‌ها خارج نکرده بودند، بلکه آنها را فقط مخفی کرده بودند و بعد از آن که ناظران محل را ترک کردند، دوباره تانک‌ها را به خیابان برگرداندند."

او همچنین گفت که معترضان زندانی که تلویزیون دولتی سوریه تصاویر آزاد شدن آنها را در ماه گذشته منتشر کرد، در واقع افرادی بودند که چهار یا پنج روز پیش از آن، تصادفی بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نام آقای مالک در فهرست ناظرانی بوده است که در اواخر ماه دسامبر به سوریه فرستاده شدند. او تبعه تونس خوانده شده است که برای کمیته حقوق بشر عرب، مستقر در پاریس، کار می‌کند. هرچند شبکه الجزیره او را یک الجزایری معرفی کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بشار اسد: اولویت کنونی ما این است که امنیت را دوباره به وجود آوریم و این کار فقط با استفاده از مشت آهنین علیه تروریست ها امکان پذیر است

"عشق رئیس جمهور به مردم سوریه"

روز چهارشنبه، یازدهم ژانویه، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در اقدامی غیرمنتظره در جمع هزاران نفر از حامیانش در دمشق حاضر شد.

در تصاویر تلویزیونی که به طور زنده پخش می‌شد، اسماء، همسر آقای اسد و فرزندانش هم در کنار او حضور داشتند، در حالی که پیش از این، احتمال داده می‌شد که آنها سوریه را ترک کرده‌اند.

بشار اسد که لباسی غیررسمی به تن داشت، گفت که در این جمع حاضر شده است تا فقط عشق خود به مردم سوریه را نمایش دهد.

او خطاب به حامیانش گفت: "شما در مقابل توهین به هویتمان ایستاده‌اید و ایستادگی و حمایت خود را از نیروهای نظامی به اثبات می‌رسانید؛ نیروهایی که هر روز به زمین می‌افتند تا شما بتوانید در امنیت زندگی کنید."

حضور کوتاه‌مدت آقای اسد در جمع هوادارانش یک روز بعد از آن انجام می‌شود که او در یک سخنرانی تلویزیونی، اعتراضها در سوریه را توطئه خارجی خواند و گفت که با مشتی آهنین به آنها پاسخ داده خواهد شد.

او همچنین گفت که اتحادیه عرب در ۶ دهه گذشته در ایجاد تغییر، شکست خورده است.

او اضافه کرد: "طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سعی کرده‌اند تا این کشور را بی‌ثبات کنند."

بشار اسد گفت: "اولویت کنونی ما این است که امنیت را دوباره برقرار کنیم و این کار فقط با استفاده از مشت آهنین علیه تروریست‌ها امکان‌پذیر است."

مطالب مرتبط