چین درخواست آمریکا برای تحریم نفتی ایران را نپذیرفت

حق نشر عکس AP
Image caption تیموتی گایتنر در دیدار با مقامات چین به دنبال جلب حمایت این کشور در تحریم صنعت نفت ایران است

دولت چین تقاضای آمریکا برای تحریم نفتی ایران را رد کرده است.

در حالی که تیموتی گایتنر، وزیرخزانه داری آمریکا به چین سفر کرده تا در ملاقات با رهبران این کشور حمایت آنها را در اعمال تحریم بر صنعت نفت ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور جلب کند، مقامات چینی مخالفت خود را با اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران اعلام کرده اند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین گفته است خرید نفت از ایران به مسائل هسته ای ارتباطی ندارد و غیرمعقولانه است که کشورها بر چنین موضوعی پافشاری کنند.

آقای گایتنرشب گذشته ( ۱۰ ژانویه) با ونگ کیشان، معاون نخست وزیر چین دیدار کرد و قرار است امروز (چهارشنبه ۱۱ ژانویه) با ون جیابائو، نخست وزیر دیدار کند.

دیدارتیموتی گایتنر با نخست وزیر چین درحالی صورت می گیرد که قرار است آقای جیابائو هفته آینده به عربستان سعودی، از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان سفر کند.

گفته شده عربستان سعودی می تواند در صورت تحریم نفتی ایران، به جای این کشور تامین کننده تقاضای چین برای نفت خام شود.

چین خریدار تقریبا یک سوم از نفت صادراتی ایران است و تاکنون تمامی اقدامات یکجانبه آمریکا را در جهت اعمال تحریم علیه ایران رد کرده است.

دو کشور چین و آمریکا وعده داده اند در جهت بهبود اقتصاد جهان با هم همکاری کنند.

آقای گایتنر در حال حاضر در جهت جلب نظر کشورهای آسیایی به حمایت از اعمال تحریم های شدیدتر بر ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور، سرگرم دیدار از چین است.

در همین حال چین امروز( چهارشنبه ۱۱ ژانویه) از ایران خواست تا در مورد غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای این کشور با آژانس بین المللی انرزی اتمی همکاری داشته باشد.

در همین رابطه سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است :" ما امیدواریم که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه فعالیت های هسته ای این کشور با هم همکاری داشته باشند ."

قرار است آقای گایتنر در ادامه سفر به کشورهای آسیایی پنج شنبه ( ۱۲ ژانویه ) به ژاپن سفر کرده و با نخست وزیر و وزیر خارجه ژاپن دیدار کند.

ژاپن یکی دیگر از خریداران اصلی نفت ایران است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات ژاپن گفته است که این کشور در صدد است تا در صورت اعمال تحریم هایی بر صنعت نفت ایران، جایگزینی برای آن داشته باشد.

در همین رابطه کوئیچرو گمبا، وزیرخارجه ژاپن از عربستان سعودی و امارات دو کشور عضو اوپک خواسته است تا نفت بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند.

چین، کره جنوبی و ژاپن از مهم‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند

مطالب مرتبط