حجاب ملکه هلند جنجالی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب آزادی هلند که حزبی ضد اسلامی است، حجاب بر سر گذاشتن ملکه را "نمایشی غم‌انگیز" خوانده است

ملکه هلند جنجال‌های سیاسی بر سر روسری پوشیدن خود هنگام سفر به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را رد کرد و این انتقادها را "کاملا بی‌معنی" خواند.

حزب آزادی هلند (VVD) در پارلمان این کشور از روسری بر سر کردن ملکه بئاتریکس انتقاد کرده و گفته است که او با این کار "ظلم به زنان را مشروعیت بخشیده است."

ملکه بئاتریکس در سفر اخیر خود به ابوظبی و عمان جامه‌ای بلند و سیاه به تن داشت و موهای خود را پوشانده بود.

مقام‌های دربار هلند شیوه پوشش او را نشانه احترام به سنت‌های اسلامی عنوان کرده‌اند.

در دیدار ملکه بئاتریکس از مسجد اعظم سلطان قابوس در مسقط، پایتخت عمان، او شالی قرمز روی کلاهش انداخته بود و پرنسس ماکسیما هم که او را همراهی می‌کرد، حجاب بر سر داشت.

تلویزیون هلند در گزارش سفر ملکه بئاتریکس گفت که او با پوشیدن دستکش، حتی بیشتر از زنان ابوظبی خود را پوشانده بود.

حزب آزادی هلند که حزبی ضد اسلامی است، حجاب بر سر گذاشتن ملکه را "نمایشی غم‌انگیز" خوانده است.

رهبری این حزب را خیرت ویلدرز بر عهده دارد که پیش از این بارها به دلیل اظهارات و اقدامات جنجالی‌اش علیه اسلام و قرآن خبرساز شده است.

خبرنگارانی که خاندان سلطنتی را در مسقط همراهی می‌کنند، روز پنج شنبه (۱۲ ژانویه) گفتند که ملکه با کشیدن آهی بلند گفته که از این جار و جنجال‌ها متعجب نشده است.

به گزارش رسانه‌های هلند، پرنسس ماکسیما هم واکنش نشان داده و با اشاره به انتقادها از تحت فشار بودن زنان در کشورهای اسلامی گفته که دو سوم از دانشجویان ابوظبی را دختران و زنان تشکیل می‌دهند.

با این که ملکه هلند همواره در پایان سفرهای خود با رسانه‌های این کشور صحبت می‌کند، اما این بار اظهارات صریح او درباره یک حزب سیاسی هلند بی‌سابقه ارزیابی شده است.

مطالب مرتبط