منینگ در 'دادگاه نظامی باید محاکمه شود'

بردلی منينگ حق نشر عکس Reuters
Image caption بردلی منينگ (نفر وسط) در سال ۲۰۱۰ دستگير شد

یک دادگاه نظامی آمریکا می‌گوید، بردلی منینگ تحلیلگر ارتش آمریکا که به انتشار اطلاعات محرمانه ارتش در سایت ویکی‌لیکس متهم است، باید در دادگاه نظامی محاکمه شود.

بردلی منینگ، تحلیلگر ارتش، به انتشار هزاران مدرک محرمانه و کمک به دشمن متهم است. او در ماه دسامبر سال گذشته به دادگاه رفت و در آنجا دادستان‌ها، خواستار محاکمه او در دادگاه نظامی شدند.

آقای منینگ در ماه می سال ۲۰۱۰ (حدود یک سال و نیم پیش) دستگیر شد.

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای می‌گوید سرهنگ پال المانزا رئیس دادگاه نظامی گفته است "دلایل موجهی وجود دارد که متهم به گناه مرتکب شده است."

توصیه آقای المانزا به مقام‌های بالاتر نظامی گزارش خواهد شد و سرلشکر مایکل لینینگتون، فرمانده حوزه ارتش واشنگتن دی‌سی، تصمیم نهایی را در این زمینه خواهد گرفت.

یک ماه پیش در دسامبر ۲۰۱۱ میلادی، دادگاهی مقدماتی برای آقای منینگ برگزار شد. آن دادگاه باید تصمیم می‌گرفت که متهم در دادگاه نظامی محاکمه شود یا نه.

در محاکمه ماه دسامبر، که به دادگاه بند ۲۳ مشهور است، وکلای منینگ گفتند که موکلشان مشکلات شخصی داشته است، از جمله با هویت جنسیتی خود.

آنها همچنین می گویند که روسای آقای منینگ باید مانع دسترسی او به اطلاعات محرمانه می‌شدند.

اما دادستانها می گویند، آقای منینگ مستقیما با جولین آسانژ در رابطه بوده است.

یک محقق جرایم کامپیوتری نیز گفته است که او هزاران مدرک محرمانه در کامپیوتر آقای منینگ پیدا کرده است.

مدارکی که در ویکی‌لیکس منتشر شده است، بزرگترین افشای مدارک محرمانه در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.

در این مدارک، ویدیویی از حمله یک هلیکوپتر آمریکایی در عراق به خبرنگاران و غیر نظامیان وجود دارد که کشته شدن آنها را نشان می‌دهد.

بیش از ۲۵۰ هزار مکاتبه محرمانه دیپلمات‌های آمریکایی نیز در این مدارک دیده می‌شود.

آقای منینگ متهم است که نزدیک به ۴۰ هزار مدرک مربوط به جنگ عراق را به ویکی‌لیکس فرستاده شده است.

این مدارک نشان می‌دهد که شکنجه افراد توسط ارتش نادیده گرفته شده و جزئیات مرگ هزاران غیر نظامی عراقی در آنها ثبت شده است.

پس از دستگیری، آقای منینگ در زندان نیروی دریایی کوانتیکو در ایالت ویرجینیا نگهداری شد. وضیعت او در زندان توجه جامعه بین‌الملل را به خود جلب کرد.

وکلای او می گویند، بردلی منینگ تحت نظارت ۲۴ ساعته بوده و مجبور بوده شب‌ها لباسهایش را در آورد و با بدنی عریان در صف حضور و غیاب بایستد.

پی جی کراولی، یک سخنگوی ارشد وزارت خارجه آمریکا، رفتار با آقای منینگ را "مضحک و غیره سازنده خواند" و بعد از این اظهار نظر از سمت خود کناره‌گیری کرد.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۱، آقای منینگ به زندان ارتشی فورت لیون ورت در کانزاس فرستاده شد.

مطالب مرتبط