دعوت مخالفان دولت به راهپیمایی در حمایت از 'ارتش آزاد سوریه'

حق نشر عکس Reuters

فعالان مخالف دولت سوریه خواستار برپایی راهپیمایی های مردمی در حمایت از "ارتش آزاد سوریه"، گروهی از افسران ارتشی شده اند که از دولت جدا شده و به معترضان پیوسته اند.

راهپیمایی هایی در حمایت از ارتش آزاد سوریه در شهرهای مختلف، از جمله حلب، حمص، حماة و دمشق برپا شده است.

یک گروه از فعالان مخالف دولت گفته است که هشت نفر در ناآرامیهای امروز سوریه کشته شده اند.

ارتش آزاد سوریه و شورای ملی سوریه، یکی از دیگر گروههای مخالف، دیروز (پنجشنبه ۱۲ ژانویه) اعلام کردند که همکاری و هماهنگی نزدیکتری خواهند داشت.

شورای ملی سوریه در ابتدا مخالف توسل به زور در قیام علیه حکومت سوریه بود، در حالی که ارتش آزاد سوریه از ابتدا مستقل از شورای ملی عمل می کرد.

تعداد کل نظامیانی که به ارتش آزاد سوریه پیوسته اند دقیقا مشخص نیست ولی سرهنگ ریاض الاسد، یک فرمانده نظامیان مخالف، می گوید که بیست هزار نفر از نظامیان سوری از دولت جدا شده و به ارتش آزاد پیوسته اند.

ارتش آزاد می گوید که حملات زیادی را علیه واحدهای ارتشی وفادار به حکومت طراحی و اجرا کرده است.

ژنرال مصطفی احمد الشیخ بلند مرتبه ترین افسری که از حکومت جدا شده پیشتر گفته بود که اگر ۲۵ یا ۳۰ هزار نیروی نظامی مخالف در گروههای کوچک به جنگ چریکی علیه ارتش سوریه ادامه دهند، ارتش عملا در یک سال تا یک سال و نیم آینده فرسوده و خنثی خواهد شد.

دولت سوریه می گوید ۲۰۰۰ نفر از ماموران نظامی و امنیتی در مقابله با "تروریستها" کشته شده اند. این در حالی است که سازمان ملل متحد نیز می گوید که بیش از ۵ هزار شهروند سوری معترض توسط نیروهای دولتی در این مدت کشته شده اند.

بیش از ۱۶۰ بازرس از سوی اتحادیه عرب در سوریه مشغول نظارت بر اوضاع جاری هستند.

مطالب مرتبط