تظاهر کننده شیعه به ضرب گلوله نیروهای عربستان سعودی کشته شد

عصام محمد
Image caption به گزارش سایت خبری شیعیان عربستان سعودی، عصام محمد در اثر اصابت چند گلوله کشته شده است

در اثر برخورد نیروهای امنیتی عربستان سعودی با شیعیان معترض در جنوب آن کشور، حداقل یک نفر از معترضین کشته و سه نفر دیگر زخمی شده اند.

بر اساس گزارشها، مقتول عصام محمد ابو عبدالله، ۲۲ ساله، در اثر شلیک گلوله های جنگی توسط نیروهای امنیتی عربستان سعودی کشته شده است. پیش از آن تظاهرکنندگان در شهر العوامية به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کرده بودند.

مقامات عربستان سعودی می گویند به سمت خودروهای نیروهای امنیتی شلیک شده و آنها با کوکتیل مولوتوف هدف قرار گرفته اند.

خشونتها زمانی رخ داده اند که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در نخستین سفر رسمی خود وارد عربستان سعودی شده است. آقای کامرون با ملک عبدالله، پادشاه و شاهزاده نايف بن عبد العزيز، ولیعهد و وزیر داخله عربستان سعودی دیدار کرده است. تقویت همکاری های دو جانبه در حوزه امنیت، بازرگانی و انرژی، تنشهای فزاینده با ایران و ناآرامی مدنی در سوریه از موضوعات مورد بحث در این دیدارها عنوان شده است.

سرمایه گزاری عربستان سعودی در بریتانیا بیش از ۶۲ میلیارد دلار برآورد می شود این کشور مهمترین شریک اقتصادی بریتانیا در خاور میانه است.

العوامية در محاصره

به گزارش راصد،‌ سایت خبری شیعیان عربستان سعودی، آقای عصام محمد صبح جمعه هنگامی که نیروهای امنیتی در شهر العوامية، در واکنش به پرتاب سنگ از سوی معترضان، به سوی آنها آتش گشودند، هدف اصابت چند گلوله قرار گرفت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از فعالان می نویسد،‌ این درگیری ها بعد از برگزاری تظاهرات در چهار روستا در منطقه شیعه نشین القطيف در شرق عربستان سعودی رخ داده اند. در تجمعات اعتراضی مذکور، شرکت کنندگان خواستار آزادی زندانیان سیاسی، اصلاحات و پایان تبعیض مذهبی شده بودند.

به گفته فعالان شیعه،‌ از ماه مارس گذشته تا کنون حدود ۴۰۰ نفر از شیعیان معترض در این منطقه بازداشت شده اند که هفتاد نفر از آنها هنوز در زندان بسر می برند.

مطالب مرتبط