تونس، یک سال پس از آغاز بهار عربی

Image caption تحول در شرایط اقتصادی مردم تونس به سرعت تحولات سیاسی آن کشور نبوده است

یک سال از سرنگونی زین العابدین بن علی، رئیس جمهور پیشین تونس و آغاز "بهار عربی" می گذرد، اما انقلابی که منشاء اقتصادی داشت، ظاهرا آثار ملموس و مثبت اقتصادی -در حد انتظار مردم- نداشته است.

در واپسین روزهای دیکتاتوری بیست و سه ساله بن علی، خیابانهای تونس صحنه زد و خورد ماموران حکومت با مردم به ستوه آمده بود.

امروزه مردم تونس از استبداد سیاسی رها شده اند و شرایط کشوری که مخالفان و معترضان را بی درنگ بازداشت می کرد، حد اقل در ظاهر، دچار تحول بنیادین شده است.

مردم دیگر نگران اظهار نظر، انتقاد و یا وجود گوشهای "نامحرم" ماموران حکومت نیستند، اما تحول در شرایط اقتصادی مردم تونس به سرعت تحولات سیاسی آن کشور نبوده است.

اشتغال، بخصوص اشتغال جوانان، یک مشکل اساسی است که دولت جدید و منتخب مردم همچنان، و به طور جدی، با آن روبرو است.

برخی جوانان تحصیل کرده و جویای کار می گویند که علی رغم تحولات مثبت تونس در سطح کلان سیاسی، در سطوح پایینتر، هنوز فساد اداری و "پارتی بازی" مانع ایجاد موقعیتهای شغلی برابر برای همگان است.

وضعیت اقتصادی تونس از آن جهت برای دولت و مردم حائز اهمیت است که عدم تغییر جدی شرایط اقتصادی کنونی ممکن است آثار مثبت سیاسی انقلاب آن کشور را تحت الشعاع خود قرار دهد.

صنعت توریسم یک بخش مهمی از اقتصاد تونس است و در غیاب نفت و صنایع سنگین، بزرگترین منبع کسب درآمد ارزی.

با این حال، هتلهای حاشیه دریا عموما خالی از توریستهای عمدتا اروپایی هستند که معمولا در ماههای زمستانی از سواحل آفتابی تونس در حاشیه جنوبی دریای مدیترانه بهره می بردند.

تعداد توریستهای خارجی نسبت به سال گذشته نزدیک به پنجاه در صد کاهش داشته است.

مردم تونس در صدر حرکت منتهی شده به "بهار عربی" بوده اند، اما مسئله اصلی دولت فعلی غلبه بر ادامه مشکلات اقتصادی است؛ از این رو به نظر می رسد اقتصاد تونس در پیروزی یا شکست انقلاب نقش کلیدی خواهد داشت.

مطالب مرتبط