برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در تایوان

حق نشر عکس AP
Image caption بیش از 18 میلیون نفر در تایوان واجد شرایط رای دادن هستند

مردم تایوان امروز برای انتخاب رییس جمهور و نمایندگان پارلمان به پای صندوق های رای رفتند.

در این انتخابات، رقابت تنگاتنگی در جریان بود.

انتخابات امروز ،در آینده روابط تایوان و چین اهمیتی حیاتی دارد. چین تایوان را استانی شورشی قلمداد می کند که با جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ از این کشور جدا شد.

'ما یینگ - جو'، رییس جمهور کنونی تایوان که مجددا نیز نامزد ریاست جمهوری است، روابط با چین را بهبود بخشیده است.

'تسای اینگ - ون'، رقیب اصلی او، رهبر مخالفان و اولین زنی است که در انتخابات ریاست جمهوری در جزیره تایوان کاندیدا شده است.

وی هشدار داده که نزدیکی روزافزون به چین ممکن است حاکمیت تایوان را به مخاطره بیاندازد.

کاندیدای سوم برای پست ریاست جمهوری جیمز سونگ است.

وی قبلا از اعضای بلندپایه حزب کومینتانگ بود که حزب متعلق به 'ما یینگ - جو'، رییس جمهور کنونی است و ناظران می گویند ممکن است آرای آقای 'ما' را به خود جلب کند.

پیش بینی شده بود که میزان مشارکت در این انتخابات ۷۶ تا ۸۰ درصد باشد. بیش از ۱۸ میلیون نفر در تایوان واجد شرایط رای دادن هستند و برای شرکت در انتخابات، ثبت نام کردند.

تایوان در حال حاضر دچار یک رکود اقتصادی بی سابقه طی چند دهه اخبر است و نرخ بیکاری نیز در آن در حال افزایش است.

چین خواهان الحاق تایوان است و برای مقابله با هر گونه تلاش استقلال طلبانه تایوان، ۱۵۰۰ موشک را به سوی این جزیره هدف گرفته است.

آمریکا که از متحدین اصلی تایوان است، نتیجه این انتخابات را از نزدیک دنبال می کند.

بر اساس 'قانون روابط با تایوان' که کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۹ تصویب کرد، آمریکا ملزم است اگر تایوان مورد حمله قرار بگیرد، از این جزیره دفاع کند.

روابط با چین

حزب کومینتانگ دولت جمهوری خلق چین را به رسمیت نمی شناسد و سرزمین اصلی چین را بخشی از اراضی تحت حاکمیت حکومت مستقر در تایوان محسوب می کند.

جمهوری خلق چین جزیره تایوان را بخشی از اراضی تحت حاکمیت خود و حکومت مستقر در جزیره را رسما یک دولت یاغی و غیرقانونی می داند.

حزب کومینتانگ در سال ۱۹۱۳ و پس از سقوط امپراتوری سلسله چینگ در چین ایجاد شد و پس از فراز و نشیب هایی، از سال ۱۹۱۹ حکومت چین را در دست گرفت.

طی سال های بعد، چین دستخوش نبرد قدرت بین گروه های مختلف و همچنین مبارزه علیه نیروهای ژاپنی بود که بخش هایی از این سرزمین را اشغال کرده بودند.

پس از شکست ژاپن در جنگ دوم جهانی و خروج نیروهای ژاپنی از چین، جنگ بین دولت کومینتانگ، به رهبری چیانگ کای شک، و کمونیست ها، به رهبری مائوتسه تونگ، شدت گرفت و سرانجام به شکست نیروهای دولتی و فرار مقامات دولت به تایوان منجر شد.

رهبران کومینتانگ پس از ورود به تایوان، که از اواخر قرن نوزدهم تا شکست ژاپن در سال ۱۹۴۵ مستعمره این کشور بود، دولت در تبعید چین را با عنوان "جمهوری چین" در این سرزمین تاسیس کردند و کمونیست ها با تشکیل جمهوری خلق چین بر سرزمین اصلی مسلط شدند.

تا اوایل دهه ۱۹۷۰، کشورهای غربی از به رسمیت شناختن جمهوری خلق چین خودداری می کردند و دولت مستقر در تایوان را نماینده تمامی مردم این کشور می دانستند.

در سال ۱۹۷۱، و پس از تصمیم آمریکا به برقراری روابط با جمهوری خلق چین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد عضویت تایوان را لغو کرد و کرسی چین را در اختیار جمهوری خلق چین قرار داد.

جزیره تایوان در جنوب شرقی چین و مجاورت تنگه تایوان قرار دارد. جمهوری خلق چین خواستار الحاق جزیره تایوان به سرزمین اصلی است و نحوه اداره هنگ کنگ را، که ضمن برخورداری از خودمختاری اقتصادی و سیاسی، تحت حاکمیت دولت مرکزی قرار دارد نمونه مناسبی برای اداره تایوان پس از پیوستن این جزیره به سرزمین اصلی می‌داند.

مطالب مرتبط