قطر: باید با اعزام نیرو، کشتار در سوریه را متوقف کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption امیر قطر اولین رهبر یک کشور عربی بود که در عملیات ناتو در سرنگونی حکومت معمر قذافی شرکت کرد

امیر قطر گفته است کشورهای عربی باید برای متوقف کردن سرکوب غیرنظامیان در سوریه به این کشور نیرو اعزام کنند.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، در گفتگویی با برنامه "۶۰ دقیقه" کانال خبری سی بی اس گفته است :" باید با اعزام نیرو، کشتار در سوریه را متوقف کرد."

امیر قطر در پاسخ به این سوال که آیا مداخله در سوریه مطابق با منافع کشورهای عربی است گفت :" در چنین موقعیتی برای متوقف کردن کشتارها، باید نیروهایی به آن کشور اعزام شود."

این اولین بار است که رهبر یک کشور عربی خواستار مداخله نظامی در سوریه می شود.

نخست وزیر قطر که ریاست کمیته رسیدگی به اوضاع سوریه را برعهده دارد، گفته است علیرغم حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، کشتار غیرنظامیان همچنان ادامه دارد.

این کمیته از سوی اتحادیه عرب برای بررسی اوضاع سوریه تشکیل شده است.

ناظران اتحادیه عرب برای نظارت بر روند اجرای طرح صلح پیشنهادی این سازمان به دولت بشار اسد، ماه گذشته میلادی به سوریه رفتند.

روز سه‌شنبه، دهم ژانویه، در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته شد که از زمان حضور ناظران در سوریه از اواخر ماه دسامبر ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند، یعنی در این مدت، به طور میانگین روزانه ۴۰ نفر در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

یکی از اعضای سابق هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه هم اعزام این هیات را کاری بیهوده و یک شوخی توصیف کرده و وضعیت سوریه را فاجعه‌ای انسانی خوانده است.

سازمان ملل متحد گفته است از زمان شروع اعتراضات در سوریه از ماه مارس سال گذشته تاکنون بیش از ۵۰۰۰ غیر نظامی در این کشور کشته شدند.

مطالب مرتبط