بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

بشار اسد حق نشر عکس AFP
Image caption بشار اسد، حوادث ده ماه گذشته سوریه را تاسف بار خوانده واز آن به عنوان "آزمونی دشوار" برای این کشور نام برده است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه طی فرمانی، عفو عمومی اعلام کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا می گوید این عفو عمومی برای تمامی جرایمی است که طی ماه های گذشته از ۱۵ مارس ۲۰۱۱ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۲ روی داده است.

تحلیلگران می گویند این اقدام بشار اسد، تلاش جدیدی از سوی دولت سوریه برای آرام کردن اوضاع است. این اولین بار نیست که آقای اسد در کشور فرمان عفو عمومی صادر می کند.

خبرنگار بی بی سی می گوید به نظر می رسد این فرمان مغایر با سخنان هفته پیش رئیس جمهوری سوریه باشد که گفته بود مخالفان تروریست هستند و او با مشت آهنین با آنها برخورد می کند.

دولت بشار اسد برای فرو نشاندن ناآرامی ها، امتیازاتی به معترضان داده اما این امتیازات تا کنون تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید این عفو شامل سربازانی هم می شود که از خدمت فرار کرده بودند.

این کشور طی ماه های اخیر شاهد ناآرامی هایی بوده که بیش از ۵ هزار کشته بر جای گذاشته است. سازمان ملل می گوید بیش از ۱۴ هزار نفر در بازداشت هستند.

فرمان عفو عمومی زمانی صادر می شود که امیر قطر خواهان اعزام نیرو توسط کشورهای عربی برای متوقف کردن سرکوب غیرنظامیان در سوریه شده است.

این برای اولین بار است که یک مقام کشور عربی چنین درخواستی را مطرح می کند.

بشار اسد هفته پیش حوادث ده ماه گذشته سوریه را تاسف بار خوانده و از آن به عنوان "آزمونی دشوار" برای این کشور نام برده بود.

آقای اسد در سخنرانی هفته پیش خود، ضمن انتقاد از کشورهای منطقه گفت:" تعجب می کنیم که چرا کشورهای عرب در کنار سوریه قرار نگرفتند."

تلاش برای آرام کردن اوضاع

حق نشر عکس Reuters
Image caption به رغم تلاش حکومت برای سرکوب تظاهرکنندگان، ناآرامی ها در این کشور ادامه دارد

دولت سوریه تنها تعدادی از بازداشت شدگان تظاهرات ضد دولتی را آزاد کرده است.

مقام‌های سوریه می گوید در اجرای توافق نامه خود با اتحادیه عرب، صدها زندانی سیاسی را آزاد کرده‌اند.

اتحادیه عرب و دولت سوریه در ماه نوامبر سال پیش برای پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور به توافق رسیدند.

طبق این توافق قرار بود دولت سوریه ضمن آزاد کردن تمام زندانیان سیاسی، به روزنامه‌نگاران و گروه‌های حقوق بشری اجازه دهد تا با سفر به سوریه، از نزدیک وضعیت را مشاهده کنند.

این توافق نامه برای مدتها به اجرا در نیامد اما در نهایت سوریه به ناظران اتحادیه عرب اجازه داد تا از مناطقی که شاهد ناآرامی ها بوده بازدید کنند.

حضور این ناظران مورد انتقاد فعالان سیاسی سوریه و مخالفان قرار گرفت و آنها گفتند سوریه ناظران اتحادیه عرب را فریب می دهد..

در نهایت برخی اعضای گروه ناظران از عضویت در آن کناره گیری کردند.

درخواست بان کی مون

صدور فرمان عفو عمومی در سوریه در حالی صورت گرفته که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که به لبنان سفر کرده از بشار اسد خواسته تا کشتار مردم را متوقف کند.

آقای بان گفت انقلاب ها در جهان عرب نشان داد که مردم دیگر حکومت های خودکامه را قبول نمی کنند.

دولت سوریه ناآرامی های این کشور را به "گروه های مسلح تروریستی" نسبت داده و می گوید بیش از هزار نفر از سربازان و نیروهای امنیتی این کشور کشته شده اند.

به رغم تلاش حکومت برای سرکوب تظاهرکنندگان، ناآرامی ها در این کشور ادامه دارد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه یازده سال پیش، به دنبال مرگ حافظ اسد، پدرش، قدرت را در دست گرفت.

او همزمان با آغاز ناآرامی ها در کشورهای عربی گفته بود که کشورش باثبات تر از تونس و مصر است و احتمال بروز ناآرامی در این کشور وجود ندارد.

مطالب مرتبط