امیر بحرین "به زودی" اصلاحات سیاسی‌را اعلام خواهد کرد

حق نشر عکس afp
Image caption امیر بحرین اعلام کرده به زودی فرمانی را برای اصلاح قانون اساسی و دادن اختیارات بیشتر به پارلمان صادر خواهد کرد

حمد بن عیسی آل خلیفه ، امیر بحرین، از ایجاد اصلاحات سیاسی در آن کشور خبر داده است. به گفته شیخ حمد، این اصلاحات بعضی از اختیارات او را کم کرده و در مقابل به پارلمان قدرت بیشتری خواهد داد.

امیر بحرین در جریان نطقی تلویزیونی گفته است این اصلاحات بخشی از پیشنهاداتی است که سال گذشته برای کاهش تنش ها در کشور ارائه شد.

سال گذشته و در پی افزایش اعتراضات در بحرین، گروههای مختلف سیاسی و اجتماعی با انجام مذاکراتی، پیشنهاداتی را با هدف کاهش تنش ها در کشور ارائه کردند.

در جریان اعتراضات سال گذشته در بحرین بیش از ۳۵ شهروند شیعه بحرینی توسط نیروهای حکومتی کشته شدند.

مقامات بحرین و متحدان آنها در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ادعا می کنند که ایران در دامن زدن به اعتراضات در بحرین دست داشته است. این در حالی است که گزارش کمیته مستقل تحقیق درباره درگیری های این کشور که به دستور شیخ حمد تشکیل شده بود، اعلام کرد که شواهدی نیافته که نشان دهد ایران در اعتراضات بحرین دخیل بوده است.

امیر بحرین اعلام کرده که به زودی فرمانی را برای اصلاح قانون اساسی و دادن اختیارات بیشتر به پارلمان آن کشور صادر خواهد کرد.

براساس اصلاحاتی که اعلام خواهد شد، نمایندگان پارلمان از اختیاراتی بیشتر برای تصویب پیشنهاداتی که از سوی امیر بحرین اعلام می شود برخوردار خواهند بود؛ و همچنین از این پس پارلمان این اختیار را خواهد داشت که وزرای دولت را مورد سوال قرار داده و یا آنها را عزل کند.

این اصلاحات همچنین به پارلمان نقش بیشتری در تعیین بودجه و پیشنهاد قوانین جدید خواهد داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تاکنون در جریان اعتراضات بحرین بیش از ۳۵ نفر کشته شدند

اما گفته شده که این تغییرات احتمالا برای گروههای شیعه مخالف دولت راضی کننده نخواهد بود. شیعیان بحرین که ۷۰ درصد از جمعیت آن کشور را تشکیل می دهند، از این که همواره ازصحنه سیاسی بحرین کنار گذاشته شده اند، ابراز نارضایتی می کنند.

مهم ترین گروههای شیعه در پارلمان بحرین حضور ندارند و این گروهها گفتگوهای ملی را که در تابستان سال گذشته با هدف خاتمه دادن به تنش ها برگزارشد، تحریم کردند.

آنها خواستار دولتی هستند که منعکس کننده آرای واقعی مردم باشد.

عبدالجلیل خالد، از حزب الوفاق که مهم ترین حزب شیعه در بحرین محسوب می شود، در واکنش به اصلاحات پیشنهادی شیخ حمد گفته است پس از نزدیک به یک سال اعتراضات بی وقفه در کشور، اعلام چنین اصلاحایت با واقعیات جامعه همخوانی ندارد.

مطالب مرتبط