سوریه درخواست دخالت نظامی خارجی را رد کرد

امیر قطر حق نشر عکس AFP
Image caption شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر خواستار دخالت نیروهای عرب در سوریه شده بود

دولت سوریه درخواستی از سوی قطر برای استقرار نیروهای عرب در این کشور به منظور پایان سرکوب مرگبار معترضان را قاطعانه رد کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است که چنین حرکتی "بحران را بدتر خواهد کرد... و راه برای دخالت خارجی هموار می کند."

روز یکشنبه امیر قطر گفت "بعضی نیروها باید برای توقف کشتارها (به آنجا) بروند."

سفر یک هیات ناظران اتحادیه عرب که وظیفه آن تصدیق اجرای یک طرح صلح بود تاثیری بر کاهش خشونت ها نداشته است و سازمان ملل می گوید که پنج هزار نفر در اعتراضات ۱۰ ماه اخیر کشته شده اند.

به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه حداقل ۱۸ غیرنظامی از جمله هشت نفر در اثر انفجار یک مینی بوس در استان ادلب و هشت نفر در شهر مرکزی حمص کشته شدند.

یک گروه فعال دیگر موسوم به "کمیته هماهنگی محلی" شمار تلفات این روز را ۳۰ نفر از جمله ۱۸ نفر در شهر حمص و هفت نفر در استان ادلب ذکر کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، می گوید که شش سرباز در حمله راکتی به یک ایست بازرسی در نزدیکی دمشق، پایتخت، کشته شده اند.

'متحیر'

روز یکشنبه شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر اولین رهبر یک کشور عربی بود که پیشنهاد دخالت نظامی از سوی اعراب برای توقف خشونت ها توسط نیروهای امنیتی سوریه را داد.

او به شبکه تلویزیونی "سی بی اس" آمریکا گفت: "برای توقف کشتار ... بعضی نیروها باید بروند."

او سال گذشته از دخالت ناتو در لیبی برای حفاظت از جان غیرنظامیان که به سرنگونی سرهنگ معمر قذافی از قدرت کمک کرد کاملا حمایت کرده بود.

تا این لحظه پیشنهادهای ملموسی برای بررسی دخالت نظامی در سوریه از سوی اعراب یا غربی ها وجود نداشته است و اتحادیه عرب روز یکشنبه تاکید کرد که توافقی در این زمینه وجود ندارد.

روز سه شنبه وزیر خارجه سوریه گفت از پیشنهاد قطر "متحیر" شده است، پیشنهادی که به گفته او "کاملا مردود" است.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: "مردم سوریه... با هر تلاشی برای تضعیف حق حاکمیت ملی سوریه و تمامیت ارضی آن مخالفند. باعث تاسف خواهد بود که خون اعراب در خدمت [منافع] معلوم در سوریه ریخته شود."

بشار اسد رئیس جمهور سوریه یک "توطئه خارجی" برای اعتراضات ده ماهه را مقصر می شناسد و مقام ها می گویند "گروه های مسلح و تروریست ها" حدود دو هزار خدمه نیروهای امنیتی را کشته اند.

جاناتان هد خبرنگار بی بی سی که در ترکیه به سر می برد می گوید که اتحادیه عرب در مورد اقدام بعدی خود دچار تفرقه است و تجربه زیادی برای تشکیل یک نیروی حافظ صلح چند ملیتی ندارد.

چنین نیرویی همچنین نیازمند دعوت دولت سوریه یا تایید شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود، که احتمال وقوع هر دو حالت ناچیز است.

'غیرقابل قبول'

اتحادیه عرب همچنین باید به زودی تصمیم بگیرد آیا خواهان حفظ یا خروج ۱۶۵ ناظر خود - که دستور کار آن پنجشنبه به پایان می رسد - از سوریه است.

انتظار می رود این سازمان اعلام کند که سوریه از مفاد طرح صلحی که سال گذشته پذیرفت پیروی نکرده است. براساس آن طرح قرار بود تانک ها و نیروها از شهرها عقب نشینی کنند، معترضان زندانی آزاد شوند، به رسانه ها دسترسی داده شود، و گفتگو با مخالفان شروع شود.

این سازمان همچنین می تواند مساله را به شورای امنیت ارجاع دهد، اما روسیه و چین تا به حال مانع هرگونه اقدام در مورد سوریه شده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه گفته بود که وضعیت سوریه به "مرحله غیرقابل تحملی رسیده است."

رهبر "ارتش آزاد سوریه"، گروهی متشکل از فراری های ارتش که خواستار سرنگونی آقای اسد هستند، نیز شورای امنیت را ترغیب به دخالت کرد.

سرهنگ ریاض الاسعد در ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت: "اتحادیه عرب و ناظران آن در ماموریت خود ناکام مانده اند."

"برای همین، از آنها می خواهیم مساله را به شورای امنیت بفرستند و خواستار دخالت جامعه جهانی می شویم زیرا آنها در حفاظت از سوری ها در این مرحله بیش از برادران عرب ما توانایی دارند."

به گزارش رویترز دیپلمات های عرب می گویند دولت سوریه مایل به تمدید دستور کار ماموریت ناظران و دادن اجازه ورود به تعداد بیشتری از آنهاست، اما اجازه گسترش ابعاد ماموریت را نمی دهد.

در تحولی جداگانه، دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید که "نجاتی طیارا" از فعالان برجسته حقوق بشر سوریه آزاد شده است.

آقای طیارا در ماه مه پس از انتقاد از بدرفتاری با معترضان توسط ماموران دولتی، بازداشت شد. یک قاضی روز ۲۹ اوت دستور آزادی او به قید وثیقه را داد اما بنابه گزارش ها او همان روز دوباره دستگیر شد.

مطالب مرتبط