ناخدای کشتی سانحه دیده در ایتالیا 'مرتکب خطا' شده بود

کشتی واژگون شده در آب های ایتالیا حق نشر عکس n
Image caption جسد دو نفر دیگر در کشتی پیدا شده است

شرکت مدیریت یک کشتی تفریحی که روز جمعه پس از برخورد به صخره در غرب ایتالیا واژگون شد می گوید که ناخدای کشتی ممکن است 'مرتکب خطاهایی' شده باشد.

کوستا کروسیر در بیانیه ای گفت به نظر می رسد که ناخدای کشتی رویه های اضطراری این شرکت "که با استانداردهای بین المللی مطابق است" را نادیده گرفته بود.

ناخدا فرانچسکو شتینو مظنون به قتل غیرعمد است اما هرگونه تخلفی را رد می کند. دادستان پرونده می گوید که کشتی به طرز "ناشیانه ای به جیلیو نزدیک شد."

حداقل پنج نفر کشته شده اند اما حدود ۱۵ نفر همچنان مفقود هستند و غواصان برای یافتن بازماندگان می کوشند.

کشتی "کوستا کونکوردیا" هم اکنون در آب های ساحلی جزیره جیلیو به پهلو خوابیده است.

فرانچسکو شتینو پیشتر به دلیل ترک کشتی پیش از تخلیه کامل مسافران بازداشت شد و در بازجویی بسر می برد. طبق قوانین ایتالیا، اگر ناخدای کشتی قبل از نجات سرنشینان خود کشتی را ترک کند به ۱۲ سال زندان محکوم می شود.

آقای شتینو می گوید آنها آخرین افرادی بودند که کشتی را ترک کردند. گفته می شود فاصله کشتی هم با ساحل بسیار کم بوده است. اما آقای شتینو این اتهامات را رد می کند.

او گفت: "دلایل قانع کننده ای دارم که بگویم صخره زیر کشتی در نقشه دریایی نشان داده نمی شد و کشتی مستقیم حرکت نمی کرد. در نقشه نشان داده می شد که زیر کشتی آب است و عمق آب زیاد. این سنگها در فاصله صد یا صد و پنجاه تا دویست متری بود و ما حدود ۳۰۰ متر از آنها فاصله داشتیم."

پیشتر در روز یکشنبه اعلام شد که اجساد دو نفر دیگر از مفقود شدگان پیدا شده که به دو مرد مسن تعلق دارد.

فیلیپو مارینی یکی از امدادگران می گوید ملیت آنها هنوز مشخص نیست: "جنازه دو مرد مسن پیدا شده است و آنها به زودی شناسایی خواهند شد. مهم این است که ما آنها را پیدا کرده ایم و بعد هویت آنها را مشخص خواهیم کرد. خبر بسیار غم انگیزی است. بدن آنها در طبقه سوم کشتی و نزدیک به اتاق ملاقات کشتی پیدا شده."

این کشتی چهار هزار و بیست و نه سرنشین داشت که بیشتر آنها توسط گروه های امداد و هلیکوپتر به ساحل انتقال پیدا کردند. بسیاری از آنها هم با شنا خود را به ساحل رساندند.

امدادگران در همان ساعات اولیه حادثه جسد دو جهانگرد فرانسوی و یک خدمه پرویی را پیدا کرده بودند.

در طی دو روز گذشته هم آنها یک خدمه ایتالیایی کشتی و یک زوج از کره جنوبی را که در ماه عسل بسر می بردند نجات دادند.

یک آمریکایی از جمله کسانی است که از کشتی به ساحل شنا کرده است: "کشتی خیلی سریع وارونه می شد و ما می ترسیدیم روی سر ما بیافتد. شروع کردیم به سرعت شنا کردن و پس از مدتی کشتی خیلی آهسته جایی کج شد که ما بودیم. می توانستیم حرکت و وارونه شدنش رو ببینیم." خیلی از سرنشینان کشتی از نداشتن راهنمای درست در این شرایط اضطراری شکایت می کنند. بسیاری از آنها می گویند پس از برخورد کشتی با سنگ و خدمه برای ۴۵ دقیقه به سرنشینان می گفتند که مشکل فنی است.

مطالب مرتبط