رایزنی رهبران آمریکا و اردن درباره صلح خاورمیانه

کاخ سفید
Image caption دیدار رهبران آمریکا و اردن در کاخ سفید انجام شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید کشورش برای تشویق مذاکرات "جدی"میان اسرائیل و فلسطینی ها برای یافتن صلح، با اردن رایزنی نزدیک خواهد داشت.

آقای اوباما که در کاخ سفید در کنار ملک عبدالله پادشاه اردن صحبت می کرد گفت از رهبری اردن در زمینه تلاش های صلح قدردانی می کند.

اردن تاکنون سه ملاقات در ماه جاری برای مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی سازماندهی کرده است. پادشاه اردن می گوید مذاکرات هنوز در مرحله مقدماتی بسر می برد.

این مذاکرات با حمایت گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه - شامل آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و بریتانیا - انجام می گیرد.

این هفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، اسرائیل گفت که فلسطینیان علاقه ای به مذاکرات صلح ندارند. او گفته حاضر است به رام الله برود و با محمود عباس مذاکره کند. اما به گفته آقای نتانیاهو، محمود عباس آمادگی این مذاکره را ندارد.

آقای عباس می گوید، فلسطینی ها داخل مذاکره نمی شوند مگر اینکه اسرائیل ساخت شهرکها در کرانه غربی و بیت المقدس را متوقف کند.

آقای اوباما در دیدار روز سه شنبه همچنین به خاطر موضع گیری اردن در مقابل سوریه از ملک عبدالله تشکر کرد.

او گفت: "ما درباره چند مسئله در خاورمیانه مانند مشکلاتی که در عراق و ایران و سوریه وجود دارد صحبت کردیم. اعلاحضرت اولین رهبر کشورهای عربی بود که به خاطر حوادث وحشتناکی که در سوریه رخ می دهد خواستار برکناری بشار اسد شد. می خواهم از ایشان تشکر کنم. متاسفانه ما هنوز هم شاهد خشونت در این کشور هستیم. ما با اردن همکاری خواهیم کرد و فشارهای بین المللی را بر سوریه افزایش خواهیم داد تا دولت کنونی سوریه کناره گیری کند."

سال گذشته همراه با شکل گیری بهار عربی، اردن هم شاهد یک رشته تظاهرات نه چندان گسترده بود.

پس از آن دولت این کشور با دستور یک رشته اصلاحات سیاسی و انتخابات پارلمانی به این اعتراضات واکنش نشان داد. گروههای مخالف دولت اردن عقیده دارند که انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰ مخدوش بوده است.

آقای اوباما گفت ملک عبدالله در تلاش برای پاسخگویی به نگرانی های مشروع و آرزوهای مردم خود هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی از جریان های منطقه جلوتر بوده است.

پادشاه اردن در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت که اردن از بهار عربی به سمت تابستان عربی حرکت کرده است یعنی آستینها بالا زده شده و کشور آماده اصلاحات است.

مطالب مرتبط