رئیس جمهوری نیجریه بهای بنزین را کاهش داد

گودلاک جاناتان حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری نیجریه ضمن کاهش بهای بنزین همچنان بر ادامه سیاست حذف یارانه ها تاکید کرده است

پس از چندین روز تظاهرات اعتراضی و اعتصاب در نیجریه، رئیس جمهوری این کشور دستور کاهش بهای بنزین را صادر کرده است.

روز دوشنبه، ۲۶ دی (۱۶ ژانویه)، گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه، در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که با توجه به دشواری هایی که حذف یارانه مواد سوختی برای بسیاری از مردم نیجریه ایجاد کرده است، "دولت پس از بررسی تمامی جوانب و مشورت با فرمانداران ایالات و پارلمان فدرال، بهای بنزین را ۹۷ نایرا (حدود ۶۰ سنت) تعیین کرده است."

با تعیین نرخ جدید، بهای بنزین نسبت به قیمت آن پس از حذف یارانه ها حدود سی درصد کاهش یافته هر چند همچنان از قیمت این ماده قبل از حذف یارانه ها بیشتر است.

تصمیم به کاهش بهای بنزین پس از یک هفته تظاهرات اعتراضی گسترده و اعتصاب سراسری در نیجریه اتخاذ شد که در روزهای اخیر، ادامه تولید و صادرات نفت این کشور عضو اوپک را نیز مورد تهدید قرار داده بود.

رئیس جمهوری نیجریه در سخنرانی تلویزیونی خود گفت که با وجود کاهش بهای بنزین، که به منزله بازگشت به پرداخت یارانه به این ماده سوختی است، "دولت همچنان به سیاست خود برای آزاد سازی کامل تولیدات زیردستی صنعت نفت متعهد است و آن را به اجرا می گذارد."

آقای جاناتان نحوه برگزاری تظاهرات را نیز مورد انتقاد قرار داد و ضمن تاکید بر حق مردم در برخورداری از تجمع های اعتراضی، گفت که در روزهای اخیر، این تظاهرات از مسیر اصلی خود منحرف شده و "کسانی به منظور ایجاد تفرقه، هرج و مرج و نا امنی، این تظاهرات را از مردم دزدیده اند."

روز گذشته، رئیس جمهوری نیجریه در مذاکره با رهبران اتحادیه های کارگری کوشید تا آنان را به پایان دادن به اعتصاب سراسری در اعتراض به حذف یارانه سوخت ترغیب کند اما این تلاش به نتیجه نرسید و اتحادیه های کارگری همچنان بازگرداندن یارانه ها را خواستار شدند.

حق نشر عکس AP
Image caption وعده دولت در استفاده از صرفه جویی یارانه ها به منظور بهبود شرایط اقتصادی بسیاری از مردم را قانع نکرد

با اینهمه، اتحادیه های کارگری شامگاه گذشته اعلام کردند که به دلیل ابراز نگرانی رئیس جمهوری نسبت به تبعات امنیتی تجمع های اعتراضی، به خصوص به دلیل بمب گذاری های اخیر که یک گروه اسلامگرای تندرو مسئول آن شناخته شده، دعوت به راهپیمایی عمومی را پس می گیرند.

در روزهای اخیر، مناطق شمالی نیجریه شاهد حملات خونین به مراکز و محله های مسیحی نشین بوده که مقامات دولتی آن را به گروه اسلامگرای بوکو حرام نسبت داده و در مورد بروز درگیری مذهبی بین مسیحیان و مسلمانان ابراز نگرانی کرده بودند.

سخنگوی هیات مذاکره کننده اتحادیه های کارگری نیجریه گفت: "پس از اظهارات رئیس جمهوری در مورد گزارش های دریافتی حاکی از احتمال بروز خطرات امنیتی، ما تصمیم گرفتیم تا در خانه های خود بمانیم تا به این وسیله، از به خطر انداختن جان افراد بی گناه جلوگیری شود."

بحران حذف یارانه‌ها

دولت نیجریه در راستای سیاست "آزاد سازی" بخش نفت و با این استدلال که صرفه جویی در هزینه یارانه بنزین برای تامین منابع مالی مورد نیاز طرح های توسعه ضرورت دارد، از اول ژانویه سال جاری یارانه بنزین را حذف کرد.

اقدام دولت در این زمینه باعث ابراز خشم بسیاری از مردم نیجریه شد که معتقدند بخش عمده ای از عواید ناشی از تولید و صادرات نفت این کشور صرف طرح ها و برنامه هایی می شود که صرفا برای بخش هایی از جامعه و حکومت مفید است و تنها عایدی توده مردم از عواید نفتی را، که خرید بنزین به بهای یارانه ای است، از میان می برد.

معترضان به تصمیم حکومت همچنین معتقد بودند که دولت قبل از اینکه به اصلاح نظام قیمت های مبادرت ورزد، باید با فساد گسترده در تشکیلات حکومتی مبارزه کند تا زمینه مناسب برای کارآیی طرح های دولتی ایجاد شود.

حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرات اعتراضی مردم در برخی نقاط به خشونت گرایید و تلفاتی برجای گذاشت

آنان همچنین خواستار آن شده بودند که دولت دقیقا توضیح دهد که در نظر دارد عواید ناشی از صرفه جویی در بخش نفت را به چه مصارفی برساند و این طرح های چه فوایدی برای توده مردم خواهد داشت.

با حذف یارانه ها، قیمت بنزین از روز اول ژانویه از ۶۵ نایرا (حدود ۴۰ سنت) به ۱۴۵ نایرا، یعنی بیش از دو برابر افزایش یافت که با توجه به درآمد متوسط مردم این کشور، برای بسیاری از آنان قابل تحمل نبود.

تظاهرات اعتراضی در بسیاری از نقاط نیجریه با آرامش همراه بود، اما در برخی نقاط این تظاهرات به خشونت و درگیری بین نیروهای پلیس و مردم منجر شد و به گفته منابع دولتی، در جریان این درگیری ها چند نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

نیجریه دارای ظرفیت پالایشگاهی لازم برای تامین بنزین مورد نیاز مردم نیست و باید این بنزین را از خارج وارد کند.

مقامات دولتی گفته بودند که خرید بنزین به بهای بین المللی و عرضه آن به قیمت یارانه ای در داخل باعث می شود تا هر ساله حدود ۸ میلیارد دلار از بودجه دولتی برای پرداخت یارانه بنزین مصرف شود.

دولت نیجریه گفته بود که با استفاده از صرفه جویی در پرداخت یارانه ها، به اجرای طرح های تامین اجتماعی و توسعه ای به خصوص در زمینه ایجاد اشتغال مبادرت خواهد کرد اما به گفته برخی رسانه های محلی، مردم نسبت به تحقق این وعده اطمینان ندارند و معتقدند که تنها نهادها و افراد با نفوذ از این صرفه جویی منتفع خواهند شد.

هنوز اتحادیه های کارگری، که خواستار بازگشت قیمت بنزین به بهای قبلی آن هستند، نسبت به سخنرانی رئیس جمهوری نیجریه واکنشی نشان نداده اند.

تهدید رهبران اتحادیه کارگران صنعت نفت نیجریه به توقف تولید و صادرات نفت خام این کشور در هفته گذشته باعث افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی شد.

مطالب مرتبط