المپیک لندن، گردهمایی عظیمی که خطر گسترش بیماری را دارد

حق نشر عکس PA
Image caption انتظار می رود در جریان بازی های المپیک در لندن، شمار زیادی از سایر کشورها به این شهر سفر کنند

کارشناسان بهداشت عمومی هشدار داده‌اند که گردهمایی‌هایی عظیم همانند المپیک سال آینده در لندن می‌تواند محلی مناسب برای بیماری های مختلف از سراسر جهان باشد.

به گفته این کارشناسان چنین گردهمایی می تواند تبعاتی برای مردم بریتانیا به عنوان میزبان و کسانی که پس از اختتام بازی ها به کشورهایشان برمی گردند، داشته باشد.

متخصصان بهداشت عمومی همچنین تاکید می‌کنند که در جریان برپایی این رویداد بزرگ ورزشی ، باید نکات مهمی را در برخورد با شمار عظیم مردمی که به بریتانیا خواهند آمد، درنظرگرفت.

در مجموعه گزارش‌هایی که در ژورنال بیماری‌های عفونی "لانست" به چاپ رسیده، به بخشی از این خطرات احتمالی اشاره شده است.

از نظر تئوری، در زمان بازی‌های المپیک شمار زیادی از مردم کشورهای مختلف در کنار هم قرار می گیرند که این می تواند به خطر گسترش بیماری ها دامن بزند.

پروفسور ابراهیم ابوبکر، از دانشگاه East Anglia، می گوید: "بریتانیا به عنوان کشور میزبان، خود با خطر بروز بیماری‌هایی روبروست، این در حالی است که هر یک از دیدار کنندگان از بریتانیا، خود درکشورهایشان با خطراتی در زمینه بروز بیماری‌ها روبرو هستند."

آقای ابوبکر با اشاره به فستیوال‌های موسیقی، گردهمایی های بزرگ مذهبی و رویدادهای ورزشی می‌گوید که چنین گردهمایی‌هایی می تواند بهداشت عمومی را به خطر بیندازد.

پروفسور ابراهیم ابوبکردر این مورد به شیوع آنفلوانزا در جریان روز جهانی جوانان در سال ۲۰۰۸ در اتریش اشاره می‌کند.

در یک گزارش هم آمده است که افزایش سفرهای هوایی و گسترش بیماری‌ها می‌تواند به طور بالقوه مشکلات جدی را برای فعالیت های اقتصادی، بهداشتی و امنیتی در سراسر جهان داشته باشد.

جمعیت زیاد

در گزارش‌هایی همچنین به چالش‌های پیش رو در اداره شمار زیادی از مردم اشاره شده است .

حق نشر عکس AP
Image caption عربستان سعودی هر سال برای برگزاری مراسم حج، به عنوان بزرگترین گردهمایی در جهان برنامه ریزی دقیقی می کند

در این گزارش‌ها از حوادثی که این گردهمایی‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد، نام برده شده از جمله مراسم «رژه عشق»که یک گردهمایی تفریحی است که هر سال با موسیقی و رقص برگزار می‌شود. اما یک سال پیش این مراسم در شهر دویسبورگ آلمان به یک فاجعه منجر شد، ده نفر در هرج و مرج ناشی از ازدحام خفه شدند و بیش از ۵۰۰ نفر هم زخمی شدند.

عربستان سعودی هر ساله برای اداره مراسم حج، بزرگترین گردهمایی جهان، به دقت برنامه ریزی می‌کند.

پروفسور زیاد ممیش ، وزیر بهداشت عربستان می‌گوید: "در گردهمایی‌های بزرگ احتمال بروز حوادثی نظیر فروریختن ساختمان و یا بروز خشونت از سوی شرکت کنندگان وجود دارد."

پروفسور برایان مک کلوسکی از موسسه حفظ بهداشت که مسئولیت آماده سازی لندن را برای المپیک سال آینده برعهده دارد به بی بی سی گفته است: "بررسی تاریخ بازی‌های المپیک نشان می‌دهد که اغلب در چنین رویدادی بیماری های عفونی بروز نکرده است."

آقای مک کلوسکی می افزاید: "برای ما موضوع اصلی آن است که مطمئن شویم در واکنش به هر بیماری شیوه درست اتخاذ شود."

مطالب مرتبط