دیوان عالی پاکستان یوسف رضا گیلانی را احضار کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دیوان عالی پاکستان نخست وزیر این کشور را برای پاسخگویی به اتهام اهانت به دادگاه احضار کرده است.

روز دوشنبه، ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) دیوان عالی پاکستان، که بالاترین مرجع رسیدگی قضایی در این کشور است، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر را در ارتباط با پرونده مربوط به فرمان عفو شماری از سیاستمداران پاکستانی در سال ۲۰۰۷ میلادی به دادگاه احضار کرده و به این ترتیب، احتمال پیگرد قضایی آقای گیلانی مطرح شده است.

این فرمان عفو که توسط دولت سابق پاکستان صادر شد از جمله شامل منع پیگرد آصف علی زرداری، رئیس جمهوری کنونی می شود که تا پیش از آن، به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قرار داشت.

دیوان عالی پاکستان در دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی حکم عفو صادر شده از سوی دولت را لغو کرد و از دولت جدید خواست تا به پرونده کسانی که مشمول عفو شده اند رسیدگی کند.

مهلتی که دیوان عالی برای گشایش دوباره پرونده ها تعیین کرده بود امروز به پایان رسید و به همین دلیل هم نمایندگانی از دولت برای ادای توضیحات در این باره به دادگاه احضار شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازقاضی نصیرالملک گفته است که یوسف رضا گیلانی، در مقام بالاترین مقام مسئول دولتی، به دلیل سرپیچی از حکم دیوان عالی برای پاسخگویی احضار شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده آقای گیلانی می تواند تا زمان که دادگاه در جریان است به مسئولیت هایش به عنوان نخست وزیر ادامه دهد

دیوان عالی از آقای گیلانی خواسته است تا در روز پنج شنبه( ۱۹ ژانویه) شخصا در محل دیوان عالی حضور یابد.

به گفته خبرنگاران آقای گیلانی می تواند تا زمانی که رسیدگی به پرونده اهانت به دادگاه در جریان است به مسئولیت های خود در سمت نخست وزیر ادامه دهد.

نخست وزیر پاکستان در شرایطی به دیوان عالی احضار شده است که تنش های سیاسی اخیر در این کشور، دولت غیرنظامی او را گرفتار بی ثباتی کرده است.

قرار است روز دوشنبه پارلمان پاکستان در یک رای گیری مشخص کند که آیا نمایندگان با ساختار سیاسی و پارلمانی پاکستان موافق یا مخالف هستند.

نخست وزیر از نمایندگان مجلس خواسته که بین دموکراسی و دیکتاتوری یکی را انتخاب کنند.

در همین حال دیوان عالی رسیدگی به نامه ای جنجالی را از سر گرفته که گفته می شود در آن از ارتش آمریکا خواسته شده بود تا بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، از وقوع کودتا در این کشور جلوگیری کند.

انتشار این نامه، که نویسنده آن مشخص نشده، و انتقاد آقای گیلانی از رهبران ارتش در جریان یک گفتگوی رسانه ای، باعث شد که ارتش علنا از آقای گیلانی انتقاد کرده و نسبت به پیامدهای احتمالی اظهارات او هشدار دهد.

در عین حال، هفته گذشته نخست وزیر پاکستان، در تلاش برای کاهش تنش بین دولت و ارتش و جلب نظر مساعد نظامیان، در جریان نشست کمیته دفاعی کابینه خود با لحنی مسالمت جویانه در مورد ژنرال اشفق کیانی، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش گفت: "دولت و پارلمان و برتر از همه مردم وطن پرست، با تمام وجود از نیروهای مسلح و پرسنل امنیتی شجاع کشور حمایت می کنند."

افزایش تنش سیاسی اخیر باعث شده است که روابط ارتش و دولت به پایین ترین سطح از سال ۱۹۹۹ میلادی برسد.

ارتش پاکستان، به خصوص فرماندهان ارشد نیروی زمینی، سابقه مداخله در امور سیاسی را دارند و از زمان استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷ در این کشور سه کودتای نظامی روی داده و به سقوط دولت های غیرنظامی منجر شده است.

مطالب مرتبط