پاکستان؛ نبود برق، تورم بالا و رشد اقتصادی ناچیز

دکل برق حق نشر عکس d
Image caption برق در بسیاری از نقاط پاکستان برای ساعتها قطع است

نبود ساعت‌ها برق و گاز و همچنین گرانی مواد خوراکی، وضعیت دشواری را در بسیاری از مناطق پاکستان بوجود آورده است. این وضعیت برای بسیاری از پناهندگان افغان ساکن این کشور و با توجه به وضعیت اقتصادی آنها، مشکلات را دو چندان کرده است.

شماری از رسانه های پاکستانی نیز با ارائه تحلیل درباره اوضاع اقتصاد نابسامان پاکستان در سال گذشته، سال جاری میلادی را سالی سخت برای اقتصاد پاکستان پیش بینی می‌کنند.

بسیاری از تحلیل‌گران مسایل اقتصادی پاکستان نیز وضعیت این کشور را با توجه به نرخ تورم بالا و مشکلات سیاسی داخلی و خارجی مناسب نمی ‌بینند.

امیر حسین مروی، استاد دانشگاه اسلامیه کالج در ایالت خیبرپختونخوا می‌گوید که "در سال جاری رشد اقتصادی در پاکستان سه در‌صد پیش بینی شده است که خود چشم انداز رکود اقتصادی و تاریکی اوضاع اقتصادی در این کشور را نشان می‌دهد."

به گفته این استاد دانشگاه، پاکستان سال گذشته فرصتی دیگر را برای اصلاح و تقویت نظام اقتصادی خود از دست داد و اکنون تحولات سیاسی در سال جاری نیز امیدوار کننده نیست و پرسشی که مطرح است این است که در سال جاری وضعیت اقتصادی به کدام سمت در حرکت است؟

آقای مروی با اشاره به وضعیت اقتصادی پاکستان در سال گذشته می گوید که سرمایه گذاری داخلی پاکستان به دلیل عدم امنیت به پایین ترین میزان خود در طول تقریبا یک دهه گذشته بوده است.

به گفته آقای مروی میزان تورم بویژه در بخش مواد غذایی و وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی، سبب ایجاد بیکاری در جامعه گردیده و وضع اقتصادی هزاران خانواده از طبقه متوسط، اکنون زیر خط فقر قرار دارد.

او سیلاب‌های سال‌های گذشته را که بسیاری از مناطق کشور را زیر آب برد و در طول تقریبا ۸۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، همچنین عدم تعادل در تعیین مالیات و نیز وجود مشکلات مالی برای پرداخت وام‌های خارجی را از دیگر مشکلات اقتصادی در سال ۲۰۱۱ دانست که تبعات آن در سال جاری بسیار خواهد بود.

در روزهای اخیر قیمت دلار درمقابل روپیه پاکستان سیر صعودی پیموده است و در مراحلی یک دلار تا ۹۵روپیه پاکستانی نیز مبادله شده است. جیره بندی برق و گاز نیز در برخی از مناطق کشور افزایش یافته است که اثرات نامناسبی بر زندگی کاری مردم گذاشته است.

دولت پاکستان تلاش کرده است تا از طرق مختلف وضعیت را تحت کنترل در آورد اما این اقدامات دولت به نظر می‌رسد که دست کم برای بسیاری از شهروندان عادی قناعت بخش نبوده است.

عامر خان، یک راننده تاکسی می‌گوید: "با افزایش نرخ بنزین ما مجبور هستیم کرایه تاکسی را بالا ببریم و در روزهایی که مسوولان فروش بنزین دست به اعتصاب می‌زنند، مجبور هستیم برای اخذ بنزین صف بسته و ساعت‌ها انتظار بکشیم."

شمار زیادی از نانوایی ها نیز از قطع گاز شکایت دارند. به گفته آنها افزایش طبیعی مصرف گاز خانه‌ها در ایام زمستان و مشکلات در ایالت بلوچستان که منبع اصلی تامین گاز برای بسیاری از نقاط کشور از جمله پیشاور است بر کار آنها تاثیر می گذارد.

پناهندگان افغان وتحولات اقتصادی، سیاسی در پاکستان

حق نشر عکس pa
Image caption پناهنده افغان در پیشاور: از کلاس ششم مدرسه را ترک گفتم، زیرا هزینه پرداخت هشتصد روپیه برایم مشکل بود

هر گونه تحولات امنیتی و اقتصادی در پاکستان، بر زندگی پناهجویان افغان در پاکستان تاثیر مستقیم دارد.

تنها بخشی از افغانهای مقیم پاکستان کارت اقامت دارند و دیگران نمی ‌تواند از برخی خدمات عمومی بهرمند شوند. افزایش تورم هم بر بسیاری از فعالیت افغانهای مهاجر تاثیر گذاشته است.

در همین رابطه گرانی مواد خوراکی و افزایش کرایه منازل مسکونی، کمبود گاز و برق و افزایش هزینه مکاتب خصوصی افغانها در پاکستان باعث گردیده تا هزاران پناهنده نوجوان و جوان از رفتن به مکتب باز بمانند و با آغاز سال تحصیلی جدید، نماینده وزارت معارف افغانستان در پاکستان، شماری از این مکاتب خصوصی را به دلیل حضور کم رنگ دانش آموزان را با هم ادغام کرد.

هدایت الله غنی نماینده وزارت معارف افغانستان در کنسولگری افغانستان در پیشاور می‌گوید هزاران نوجوان و جوان پناهجو افغان توان پرداخت هزینه مکاتب و ادامه تحصیل را ندارند. او هشدار داد که با این وضعیت آینده هزاران جوان پناهنده افغان با خطر روبرو است.

مطیع الله، پناهنده افغان که نانوا است، می‌گوید: "از کلاس ششم مدرسه را ترک گفتم، زیرا هزینه پرداخت هشتصد روپیه برایم مشکل بود، حال نیز کمبود گاز در جریان کار، نانوایی را فلج ساخته است."

گل شیر خان، که دکان خیاطی دارد می گوید: "وضع امنیتی و کمبود برق در پاکستان مرا به یاد دو دهه پیشتر افغانستان می ‌اندازد زیرا در جریان روز تا دوازده ساعت برق نداریم و بنابراین هزینه‌های ما بیشتر از درآمدمان است."

او می‌گوید که نمی تواند به افغانستان برگردد چرا که "با بازگشت به افغانستان سر پناه نداریم ."

شیرگل خان گفت: "در شرایط کنونی مرد کسی است که بتواند فقط نان شب خود را پیدا کند، در مورد تحصیل سوال مکن."

عبیدالله، که مالک یک رستوران افغان در پیشاور است، می‌گوید: "در گذشته برای برگزاری محافل عروسی از قبل رستوران ما رزرو می‌شد اما در حال حاضر شاید در طول دو ماه هم شاهد حتی یک محفل عروسی نباشیم. اگر وضعیت به همین گونه باشد شاید مجبور به بستن رستوران شویم."