جان هانتسمن از رقابتهای حزب جمهوريخواه کناره گرفت

جان هانتسمن حق نشر عکس Getty
Image caption جان هانتسمن از رقابتهای انتخاباتی حزب جمهوريخواه کناره گيری کرد

جان هانتسمن، فرماندار پیشین ایالت یوتای آمریکا، ضمن کناره گیری از مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه گفته است: "حملات شخصی و فضای منفی به رقابت های انتخاباتی صدمه زده است."

او که در ایالت کارولینای جنوبی صحبت می کرد، به نفع میت رامنی، فرماندار پیشین ایالت ماساچوست، کناره گیری کرد.

با وجود تلاش زیاد، آقای هانتسمن در ایالت نیوهمشایر تنها موفق شد ۱۷ درصد آرا را کسب کند.

براساس نظر سنجیهای عمومی در سطح ملی، آقای هانتسمن فقط توانست نظر یک تا دو درصد از رای دهندگان را جلب کند.

او از حزب جمهوریخواه انتقاد کرد و گفت: "تفرقه انداختن فساد تدریجی می آورد. سیستم زهرآلود گفتمان سیاسی به مشکلات کمک نخواهد کرد."

آقای هانتسمن گفت، تفاوت هایی که در حزب جمهوریخواه وجود دارد از مشکلاتی که آمریکایی ها با آن مواجه هستند، کم اهمیت تر است.

کناره گیری او از تلاش برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری درست یک روز پس از تائید او توسط روزنامه "استیت" کارولینای جنوبی انجام گرفت.

این روزنامه نوشت، آقای هانتسمن و آقای رامنی، هر دو نامزدهایی "معقول و با تجربه اند." اما آقای هانتسمن را اصولی تر و کسی که پیغام مهمتری دارد خواند.

آقای هانتسمن ۵۲ ساله، به زبان ماندرین آشنایی کامل دارد و چند سال به عنوان اولین سفیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در چین خدمت کرد. او در اوایل سال ۱۹۹۰، سفیر آمریکا در سنگاپور شد که جوانترین دیپلمات آمریکا به حساب می آمد.

آقای هانتسمن با کناره گیری خود از آقای رامنی حمایت کرد و گفت آقای رامنی به احتمال زیاد آقای اوباما را در انتخابات ماه نوامبر شکست خواهد داد.

آقای رامنی هم گفت: "من به جان هانتسمن و همسرش مری کی سلام می کنم. جان مبارزات خود را بر اساس اتحاد و عشق به کشورش مدیریت کرد نه بر اساس تفرقه. من از دوستی و حمایت او قدردانی می کنم."

آقای رامنی ۴۰ درصد رای انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمشایر را ازآن خود کرد.

با کناره گیری جان هانتسمن، پنج نامزد از جمله ریک سنتروم، ران پال، نیوت گینگریچ، ریک پری و میت رامنی باقی می مانند.

نظرسنجی ها در ایالت کارولینای جنوبی نشان می دهد که رای محافظه کاران هنوز به نفع هیچ کاندیدایی نیست. اما بر اساس نظرسنجی موسسه "اینسایدرادونتچ" (Insider Advantage)، در روز دوشنبه، آقای رامنی از بقیه نامزدهای حزب جمهوریخواه جلو خواهد زد.

آقای گینگریچ روز یکشنبه گفت "فکر می کنم تنها راهی که میانه رو ماساچوست می تواند کارولینای جنوبی را ببرد این است که آرا میان نامزدها تقسیم شود."

آقای سنتروم هم در طی دو روز گذشته سخت کار کرد تا رای مسیحیان پیرو کلیسای انجیلی را در ایالت کارولینای جنوبی ازان خود کند.

ریک سنتروم، نیوت گینگریچ و ریک پری گفته اند که مبارزه انتخاباتی آقای رامنی از شکاف میان محافظه کاران اجتماعی نفع می برد.

مطالب مرتبط