افزایش نگرانی ها برای ناپدید شدگان کشتی کونکوردیا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با گذشت چهار روز از بروز حادثه برای کشتی کاستا کونکوردیا در آبهای غربی ایتالیا، گاردهای ساحلی همچنان به دنبال ۲۹ نفر از ناپدید شدگان هستند.

تا کنون مرگ شش نفر در این حادثه تائید شده است.

مارکو بروسکو، یکی از نیروهای گارد ساحلی می گوید که هنوز برای نجات مفقودین "امیدی هرچند اندک" وجود دارد.

صاحبان کشتی فرانچسکو اسکتینو، کاپیتان کشتی را مقصر اصلی می دانند و می گوید او با هدایت کشتی به نزدیکی یک جزیره، از مسیر تعیین شده خارج شده است.

آنها می گویند، او به صخره های ساحلی جزیره جیلیو برخورد کرده و مسیر خود را به طرف جزیره تغییر داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتی در حال غرق کونکورديا در سواحل غربی ايتاليا

در همین حال، دولت ایتالیا وضعیت اضطراری اعلام کرده است. دولت این کشور، درباره آسیب به محیط زیست منطقه حادثه ابراز نگرانی کرده و قرار است بودجه ای را برای تمیزکردن ضایعات این کشتی اختصاص دهد.

کورادو چلینی، وزیر محیط زیست ایتالیا می گوید: "مایعی از کشتی نشت کرده است، اما معلوم نیست که مایع سوخت کشتی است یا خیر."

گفته می شود ناپدیدشدگان چهار خدمه و مسافرانی از کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه و ایتالیا هستند.

آقای اسکتینو، کاپیتان کشتی، به ترک کشتی قبل از نجات سرنشینان و قتل غیر عمد متهم شده است.

قرار است روز سه شنبه یک قاضی درباره وضع قانونی او تصمیم بگیرد.

دادستانها می گویند او مسئول این حادثه است.

فرانچسکو وروسیو یکی از دادستانها می گوید:" کاپیتان در موقیعت خیلی بدی قرار گرفته چرا که ما مطمئنا می دانیم که در حالی که بسیاری از مسافران هنوز در کشتی بودند، او کشتی خود را ترک کرده است."

نسخه ای از مکالمه آقای اسکتینو با یکی از گاردهای ساحلی هم در رسانه های منتشر شده است که ظاهرا نشان می دهد آقای اسکتینو قبل از مسافران از کشتی خارج شده است.

اما آقای اسکتینو این اتهامات را رد می کند و می گوید او از جمله آخرین افرادی بوده که کشتی را ترک کرده اند و صخره هایی که کشتی به آن برخورد کرده، در نقشه دریایی او مشخص نشده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

برونو لپوراتی، وکیل آقای اسکتینو، گفته است که موکلش می خواهد "به خانواده قربانیان تسلیت بگوید."

این کشتی چهار هزار و بیست و نه سرنشین داشت که بیشتر آنها توسط گارد ساحلی و هلیکوپتر به ساحل انتقال پیدا کردند. بسیاری از آنها هم با شنا خود را به ساحل رساندند. گارد ساحلی در همان ساعات اولیه وقوع این سانحه، جنازه دو جهانگرد فرانسوی و یک خدمه پرویی را پیدا کردند.

درطی دو روز گذشته نیز، نیروهای امدادی یک خدمه ایتالیایی کشتی و یک زوج از کره جنوبی را که در ماه و عسل بسر می بردند نجات داده اند.

رسانه های آلمان گزارش می دهند که ۱۲ نفر از سرنشینان آلمانی کشتی هنوز پیدا نشده اند. شش ایتالیایی، دو فرانسوی، و یک پروئی هم در بین ناپدیدشدگان هستند.

تا کنون گروهی از غواصان متخصص به عملیات جستجو کمک کرده اند، اما بی ثباتی وضعیت جوی منطقه، موجب جابجایی مداوم کشتی شده و ادامه جستجوی را غیر ممکن کرده است.

ستورنینو سورینو، پدر اریکا سورینو، یکی از خدمه مفقود الاثر کشتی، خواستار ادامه عملیات جستجو است و می گوید "من هنوز هیچ خبر دقیقی از دخترم ندارم. نه دیروز، نه امروز. به نظر می رسد که وضع بدتر شده است."

سرجیو اورتلی، شهردار محلی جزیره جیلیو هم می گوید هنوز امید به نجات افراد بیشتری وچود دارد. آقای اورتلی به خبرگزاری فرانسه گفت: "اصلا معلوم نیست. ممکن است کیسه های هوایی در کشتی باعث نجات برخی ها شده باشد."

در همین حال روزنامه لوید لیست، یک روزنامه کشتیرانی، می نویسد توانسته توسط ماهواره مسیر کشتی کونکوردیا را ردگیری کند. این روزنامه می نویسد، مسیر کشتی در زمان وقوع سانحه از مسیر همیشگی فاصله زیادی داشته است.

مطالب مرتبط