'تفاوت نظام‎های سیاسی مانع تأسیس تلویزیون مشترک فارسی زبان است'

عبدالغفور آرزو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر افغانستان: به دلیل تمایزات نظام‌های کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان طرح تأسیس تلویزیون مشترَک فارسی‌زبان با مشکل مواجه شده است

سفیر افغانستان در تاجیکستان می‌گوید که طرح تأسیس تلویزیون مشترک فارسی‌زبان به دلیل تمایزات و تفاوت نظام‌های موجود در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان با مشکل مواجه شده است.

عبدالغفور آرزو روز سه‌شنبه‌۱۷ ژانویه در جمع خبرنگاران در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، گفت که نظام دولت تاجیکستان سکولار و غیرمذهبی است، اما نظام کشورهای ایران و افغانستان اسلامی است.

به گفته آقای آرزو، از این لحاظ در برنامه‌‌ریزی و مدیریت تلویزیون مشترک دشواری پیش آمده و معلوم نیست که گویندگان این تلویزیون، بخصوص، زنان در چه لباسی ظاهر خواهند شد.

از سوی دیگر، او تأکید کرد که تلویزیونهای تاجیکستان بیشتر رقص و سرود پخش می‌کنند که این برای ایران به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود. حتی نوروز هم در این سه کشور با تفاوت از یکدیگر تجلیل می‌شود. خط تاجیکستان نیز سیریلیک است، که در ایران و افغانستان مردم با این خط آشنایی ندارند.

آقای آرزو گفت: "بحث اصلی تلویزیون مشترک بر سر برنامه‌‌ریزی آن است. پیشنهادهایی هست که این تلویزیون سه ساعت برای تاجیکستان، سه ساعت برای افغانستان و سه ساعت برای ایران برنامه پخش کند. که در اینصورت، این تلویزیون مشترک نخواهد شد."

در حالی که در مورد فعالیت تلویزیون مشترک فارسی میان تاجیکستان، ایران و افغانستان اختلاف نظرها رفع نشده است، سفیر افغانستان پیشنهاد کرد که در این طرح کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) نیز مشارکت ورزند.

آقای آرزو گفت: "بحث سر این است که اگر قرار به این باشد که ما بتوانیم یک تلویزیون داشتم باشیم، این ۱۰ کشور عضو اکو به گونه‌ای مشارکت بدهند و یک فضای فرهنگی و تمدنی بزرگتری ایجاد کنند، این مهمتر است."

وی افزود: "ما حوزه بزرگ فرهنگی داریم، با زبانهای مختلف نظیر ترکمنی، ازبکی، قزاقی، تاجیکی و اردو. خوب می‌بود در دایره اکو همکاریهای فرهنگی بیشتری داشته باشیم."

توافق در باره تأسیس تلویزیون مشترک فارسی در سال ۲۰۰۶ در شهر دوشنبه از جانب سران تاجیکستان، ایران و افغانستان امضا شده، ولی تا به حال این سند به اجرا نرسیده است.

طبق توافقات سه جانب، تأمین مالی فعالیت این تلویزیون از جانب ایران صورت می‌گیرد و تاجیکستان برای فعالیت این شبکه محل ساخت و شرایط فنی فراهم می‌کند. ولی به دلایل مختلف راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی محقق نشده است.

علی‌اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، در یک نشست خبری در سال گذشته گفت که کشورش تجهیزات لازم برای راه‌اندازی تلویزیون مشترک را در آلمان خریداری کرده و منتظر تصمیم جانب تاجیکستان درباره راه‌اندازی این تلویزیون است.

ولی اسدالله رحمانف، رئیس کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان، تأکید کرد که جانب ایران برای آغاز کار تلویزیون مشترک آماده نیست.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که افغانستان خواستار پخش برنامه‌های این تلویزیون به زبان پشتو، یکی از دو زبان رسمی در این کشور، شده، اما ایران و تاجیکستان به دلیل فارسی بودن این تلویزیون این درخواست را نپذیرفته‌اند.

اما آقای آرزو گفت که دولت افغانستان هرگز در مورد پخش برنامه‌های پشتو در تلویزیون مشترک فارسی‌زبان پافشاری نکرده است.

مطالب مرتبط