آغاز به کار سیستم راداری شبکه دفاع ضد موشکی ترکیه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مقامات ترکیه می گویند از اول سال جدید میلادی، یک سیستم راداری شبکه دفاع ضد موشکی در جنوب شرق این کشور آغازبه کار کرده است.

این سیستم راداری هشدار دهنده بخشی از طرح سپر دفاع موشکی ناتو است. هدف از ایجاد این شبکه، شناسایی، ردگیری و منهدم کردن موشک هایی است که مواضع ناتو و متحدان آمریکا را در منطقه هدف قرار می دهد.

جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید استقرار رادارهای آمریکایی در خاک ترکیه به ویژه با هدف حفاظت از هر گونه تهدید موشکی از سوی ایران انجام می شود.

خبرنگار بی بی سی تصمیم دولت ترکیه مبنی بر مشارکت در این طرح را تصمیمی دشوار برای دولت این کشورعنوان کرده است.

مقامات ترکیه می گویند مشارکت در این طرح در ابتدا با هدف دفاع از خاک این کشور انجام شده است و این طرح مستقیما کشور بخصوصی را هدف قرار نمی‌ دهد.

چنین توجیهاتی از سوی ترکیه نتوانسته ایران را که به شدت با مشارکت ترکیه در این طرح مخالف است، متقاعد کند.

Image caption این سیستم راداری، بخشی از طرح سپر دفاع موشکی ناتو است

ایران گفته است نصب این سامانه در ترکیه، هیچ کمکی به ثبات و امنیت منطقه و حتی امنیت کشور میزبان نمی‌کند.

به گفته خبرنگار بی بی سی ،این نارضایتی ایران، برای ترکیه که در صدد بهبود روابط با ایران است، آزار دهنده است.

اما به نظر می رسد نیاز استراتژیک ترکیه به داشتن روابط نزدیک‌تر با واشنگتن، متحد سنتی این کشور، باعث شده تا مقامات ترکیه پیوستن به طرح سپر دفاع موشکی را به بهبود روابط با ایران ترجیح دهند.

در مقابل، ترکیه در جنگ علیه پیکارجویان کرد از کمک نظامی بیشتر آمریکا برخوردار خواهد شد.

موج اعتراضات گسترده در کشورهای عربی، ترکیه را وادار کرده تا با تجدید نظر در سیاست های خارجی اش، خود را با متحدان نزدیک ناتو همسو کند.

آمریکا از چند سال پیش در صدد راه اندازی سامانه دفاع ضد موشکی برای حفاظت از هم پیمانان خود در اروپا بوده و هدف از این اقدام را مقابله با تهدیدات موشکی کشورهایی مانند کره شمالی و ایران اعلام کرده بود.

مطالب مرتبط