اقدام اعتراضی ویکیپدیا علیه دو طرح کنگره آمریکا

حق نشر عکس Wikipedia
Image caption سایت ویکیپدیا روز چهارشنبه در اعتراض به دو لایحه مبارزه با تکثیر غیر مجاز، تعطیل خواهد بود

ویکیپدیا، دانشنامه اینترنتی چند زبانه، اعلام کرده است که روز چهارشنبه، برای مدت ۲۴ ساعت، سایت انگلیسی زبان خود را تعطیل خواهد کرد.

این اقدام در اعتراض به طرح مبارزه با تکثیر غیر مجاز محصولات دیجیتالی است که در حال حاضر در کنگره آمریکا در دست بررسی است.

ردیت، یک سایت جمع آوری اخبار و وبلاگ بوئینگ بوئینگ، یک منبع دیگر توزیع خبر، هم گفته‌اند که روز چهارشنبه صفحات اینترنتی خود را برای یک روز تعطیل خواهند کرد.

صاحبان این سایت‌ها به دو طرح اعتراض دارند که به منظور مبارزه با تکثیر غیر مجاز محتوای دیجیتالی تهیه شده و هم اکنون یکی از آنها در مجلس نمایندگان و دیگری در سنای آمریکا در دست بررسی است.

اما توئیتر، از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی، گفته است که در این اقدام اعتراضی شرکت نخواهد کرد.

یکی از این طرح‌ها به "سوپا" (Stop Online Piracy Act) موسوم شده و از دیگری با نام "پیپا" (Protect Intellectual Property Act) یاد می‌شود.

جیمی ویلز، بنیانگذار ویکیپدیا، به بی‌بی‌سی گفت: "طرفداران سوپا، مخالفان این طرح را به گونه‌ای تصویر می‌کنند که گویا آن‌ها، یا از تکثیر غیر مجاز حمایت حمایت می‌کنند و یا خواهان ادامه فعالیت های این چنینی هستند."

آقای ویلز در ادامه گفت: "اما این درست نیست. نکته این است که این طرح بیش از اندازه گسترده است و چنان بد و نامناسب تهیه شده که روی خیلی چیزها که هیچ ارتباطی با تکثیر غیر مجاز ندارد هم تاثیر خواهد گذاشت."

هواداران این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا می‌گویند که این طرح با این هدف تهیه شده که از سرازیر شدن درآمد به سمت "وبسایت های خودسر" جلوگیری کند.

احتمالا منظور از سایت های خودسر، سایت هایی است که قوانین را زیرپا می گذارند.

بسیاری از دست اندرکاران صنایع موسیقی و فیلم از این لوایح استقبال کرده، اما در مقابل تعداد زیادی نیز از بابت محدودیت‌هایی که این قوانین ممکن است برای آزادی بیان بوجود آورد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

جیمی ویلز تصمیم خود در مورد بستن سایت ویکیپدیا در روز چهارشنیه را ابتدا از طریق توئیتر اعلام کرد.

او نوشت: "این تصمیم جامعه ویکیپدیاست و من افتخار می‌کنم که با پیشگام شدن در این راه سهم کوچکی در مبارزه با سانسور بازی می‌کنم."

یادداشت آقای ویلز واکنش‌های زیادی در توئیتربه دنبال داشت. به عنوان مثال فردی به نام بهزاد نوشت: "روز چهارشنبه، روز تاریکی برای وب خواهد بود." و فرد دیگری به نام مکس با کنایه نوشت: "حالا من اطلاعات نادرستم را از کجا بگیرم."

سایت انگلیسی زبان ویکیپدیا روزانه در حدود ۲۵ میلیون مراجعه کننده دارد.

مطالب مرتبط