لئون پانه‌تا: آماده پاسخ نظامی در صورت ضرورت هستيم

لئون پانه تا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لئون پانه تا: ارتش آمريکا آماده است

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، در یک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت که اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، ارتش آمریکا کاملا آماده است.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه (۱۸ ژانویه) گفت: "همیشه گفته ایم که اگر دولت ایران تهدیدی برای منطقه باشد و برخی از رفتارهایش را در منطقه ادامه دهد و اگر مجبور شویم، آماده پاسخگویی نظامی خواهیم شد."

"در حال حاضر ما قدم خاصی برای برخورد با این وضع بر نمی داریم. چرا که ما کاملا آمادگی برخورد با آن را داریم."

این در حالی است که اوایل ماه جاری آقای پانه‌تا گفته بود بستن تنگه هرمز توسط ایران، یک خط قرمز برای آمریکا است.

آقای پانه‌تا گفت، برنامه آمریکا برنامه ای دائمی است. سخنان آقای پانه‌تا در حالی مطرح می شود که آمریکا و متحدانش در حال بررسی گام بعدی خود در برابر برنامه اتمی ایران هستند.

ارتش آمریکا در ماه جاری دومین ناو هواپیمابر خود را به خاورمیانه فرستاد و این افزایش نیرو را در منطقه بخشی از چرخش عادی نیروها ترسیم کرد.

یو اس اس کارل وینسون (USS Carl Vinson) و یو اس اس ابراهام لینکلن (USS Abraham Lincoln) دو ناو یاد شده هستند و تحت کنترل فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا در بحرین قرار دارند.

آمریکا سالها است که نیروهای خود را در این منطقه مستقر کرده است. نیروهای دریایی آمریکا همچنین در امارات متحده عربی، قطر، کویت و کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارند.

سپاه پاسداران ایران هم گفته است، اگر تحریمها باعث جلوگیری از صادرات نفت ایران شود، ایران تنگه هرمز را خواهد بست. در اوایل ماه جاری، یکی از مقام‌های ارشد سپاه پاسدارن گفت این تصمیم توسط رهبران ایران گرفته شده است.

سیاستمداران ایرانی در گذشته هم چنین تهدیدی کرده بودند، اما آخرین بیانیه آنها رسمی ترین بیانیه ای است که درباره بستن تنگه هرمز منتشر شده است.

آمریکا و اسرائیل مانور نظامی خود که قرار بود در ماه آوریل سال جاری برگزار شود را به تعویق انداختند. آقای پانه‌تا این مانور نظامی را بزگترین مانور نظامی خوانده است.

مارک رگو سخنگوی دولت اسرائیل روز دوشنبه گفت که وقت مناسبی برای این مانور نیست.

مایکل اورن، سفیر اسرائیل در واشنگتن هم علت این تاخیر را مشکلات تکنیکی خوانده است.

مطالب مرتبط