مراحل بیرون کشیدن کشتی غرق شده ایتالیایی

کشتی تفریحی عظیم‌الجثه کوستا کونکوردیا در سواحل توسکانی در ایتالیا تا نیمه در آب فرو رفته است. پرسش اینجاست که چه برنامه ای برای این کشتی ۴۵۰ میلیون یورویی در نظر گرفته شده است؟ چه مراحلی برای بیرون کشیدن این کشتی در هفته‌ها، ماه‌ها و حتی شاید سال‌های آینده قرار است اجرا شود؟

۱. بررسی‌های زیر آب:‌ به گفته مایک لیسی (Mile Lacey)، دبیر کل "اتحادیه بین المللی نجات"، باید مشخص شود که خسارت وارد آمده به بدنه کشتی در اثر برخورد با صخره، چه میزان است.

۲. پمپاژ سوخت به خارج:‌ گرچه هنوز نشانه ای از خروج ۲۰۰۰ تن لیتر گازوئیل از مخزن سوخت دیده نمی شود، ولی نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد. این کار توسط مهندسان و غواصان انجام می شود و دو تا چهار هفته طول می‌کشد.

۳. بازگرداندن کشتی به وضعیت عادی: به گفته آقای لیسی برای این کار از یک روش قدیمی استفاده می شود که در طرح زیر می‌بینید:

حق نشر عکس BBC World Service

۴. خارج کردن آنچه درون کشتی است:‌ مقدار زیادی مواد غذایی در کشتی وجود دارد که در صورت بیرون نیاوردن،‌ بوی بدی از آن متصاعد خواهد شد. به گفته آقای لیسی لوازم مسافران نیز از جمله چیزهایی است که باید از کشتی بیرون آورده شود.

۵. ترمیم بدنه کشتی: گفته می‌شود که خارج کردن آب از کشتی پیش از اینکه بدنه آن تعمیر شود، فایده‌ای نخواهد داشت.

۶. بکسل کردن: وقتی کشتی از حالت کج شدگی خارج شد و به حالت عادی برگشت، بکسل کردن آن توسط قایق های ویژه، کار سختی نیست. کشتی احتمالا برای تعمیرات کلی‌تر به مکان دیگری برده خواهد شد.

۷. تبدیل شدن به آهن قراضه:‌ با توجه به خسارت وارد آمده به کشتی، ممکن است آن را به قطعاتی ببرند و به آهن قراضه تبدیل کنند. شرکت بیمه کننده باید هزینه های تعمیر و همچنین انتقال کشتی برای انجالم تعمیرات را برآورد کند.