اتحادیه اروپا : اسرائیل شهرک سازی را متوقف کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شمار شهرک نشینان یهودی در اراضی اشغالی بیت المقدس شرقی افزایش یافته است

از کمیسیون اروپا خواسته شده تا پیش نویس قانونی را ارائه دهد که براساس آن این اطمینان حاصل شود که فعالیت های مالی اعضای این اتحادیه از شهرک سازی در اراضی اشغالی کرانه باختری در بیت المقدس شرقی حمایت نمی کند.

این پیشنهاد در گزارشی محرمانه توسط دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا تهیه شده است.

در این گزارش آمده است" افزایش منظم فعالیت های شهرک سازی"، طرح ایجاد دو کشور مستقل برای حل مناقشه اسرائیل_ فلسطین را تحت تاثیر قرارمی دهد.

این گزارش که در هفته جاری به مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک، ارسال شده و به بی بی سی درز کرده است بر پایه گزارش هایی که پیش از این در آنها سیاست های اسرائیل مورد انتقاد گرفته، تهیه شده است.

پیشنهادات زیادی در این گزارش ارائه شده از جمله آن که از کمیسیون اروپا خواسته شده تا با ارائه پیش نویس قانونی مانع انجام فعالیت های مالی در حمایت از شهرک سازی شود.

بر اساس قوانین بین المللی وجود این شهرک ها در سرزمین هایی که سازمان ملل متحد آنها را اشغال شده اعلام کرده، غیرقانونی است اما دولت اسرائیل این استدلال را رد می کند.

در این گزارش اتحادیه اروپا، گفته شده که اسرائیل با متزلزل کردن حضور فلسطینیان در اراضی بیت المقدس شرقی به اشغال این مناطق که در سال ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورد، ادامه داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسرائیل، بیت المقدس را پایتخت تقسیم نشدنی خود می دانند

در این گزارش همچنین گفته شده که "ادامه گسترش شهرک سازی، تخریب مداوم ساختمان ها، سیاست نامناسب آموزشی، دسترسی دشوار به سیستم بهداشتی و مسائل اقامتی پرمخاطره " مشکلاتی را برای مردم این مناطق ایجاد کرده است.

فلسطینیان می خواهند که بیت المقدس شرقی پایتخت کشور آینده آنها باشد. این در حالی است که اسرائیلی ها بیت المقدس را پایتخت تقسیم نشدنی خود می دانند.

مقامات فلسطینی واکنشی به این گزارش نشان نداده اند، شاید به این دلیل که این گزارش هنوز منتشر نشده است.

اما یکی از آنها که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی گفته است:" این گزارش به حقایقی اشاره می کند که هیچ کس نمی تواند آن را نادیده بگیرد. ما انتظار داریم که کشورهای اروپایی توصیه هایی را که در این گزارش به آن اشاره شده، انجام دهند."

در همین رابطه وزیر خارجه اسرائیل گفته است که در مورد این گزارش هیج مشورتی با آنها نشده است .

این گزارش به دنبال صدور چند بیانیه و انتشار گزارشات شدید اللحن اتحادیه اروپا در مورد منع گسترش شهرک سازی در اراضی اشغالی منتشر می شود.

مطالب مرتبط