پایان ماموریت ناظران اتحادیه عرب در سوریه

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت سوریه می گوید که گروه های مسلح امنیت این کشور را مختل کرده اند ولی مردم می گویند برای دفاع از خود دست به سلاح می برند

همزمان با پایان دوره حضور ناظران اتحادیه عرب، خبرگزاری رسمی سوریه تایید کرد که یک فرمانده ارشد ارتش این کشور در شهر حماة به ضرب گلوله کشته شده است.

بنا به این گزارش، این فرمانده و همراه دو مامور امنیتی "با آتش گروههای تروریست مسلح" به قتل رسیدند.

در مقابل فعالان مخالف حکومت سوریه می گویند که امروز پنجشنبه نیروهای امنیتی دستکم ۹ نفر را در سراسر این کشور به قتل رسانده اند.

ارتش سوریه پیش از چند روز درگیری نیروهایش را از یکی از شهرهای مرزی لبنان بیرون کشانده است.

همچنین امروز مجوز یک ماهه حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه منقضی می شود و وزرای خارجه این اتحادیه روز یکشنبه آینده درباره گزارش ناظران بحث خواهند کرد.

ناظران اتحادیه عرب که شمارشان فعلا ۱۶۵ نفر است، از ۲۶ دسامبر در سوریه حضور داشتند. آنها ماموریت داشتند راه های برقراری آرامش را بررسی کنند.

مردم در شهر درعا که قیام عمومی سوریها ۱۰ ماه پیش از آنجا آغاز شد، به خبرنگار بی بی سی گفته اند که انتظار دارند با خروج ناظران، نیروهای امنیتی به این شهر یورش ببرند.

خبرنگار بی بی سی می گوید که نه دولت و نه مخالفان آنقدر بزرگ یا نیرومند نیستند که بتوانند همدیگر را از سر راه بردارند.

امروز یکبار دیگر ناتو تکرار کرد که بر خلاف داستان لیبی، قصد ندارد در سوریه مداخله نظامی کند.

ژنرال نود بارتلز، رئیس کمیته نظامی ناتو پس از نشست دو روزه فرماندهان نظامی این ائتلاف اعلام کرد: "هیچ نقشه ای نکشیده ایم و حتی به مداخله فکر هم نمی کنیم."

پیشتر قطر احتمال مداخله نظامی در سوریه را مطرح کرده بود، ولی خبرگزاری رسمی سوریه از قول بشار اسد نقل کرد که مردم این کشور مداخله خارجی را مردود می دانند.

این خبرگزاری اعلام کرد: "مردم سوریه با وجود همه مشکلات متحد مانده اند و گستردگی توطئه ها علیه امنیت و انسجامشان را درک می کنند."

امروز وزیر خارجه استرالیا هم به صف کسانی پیوست که از آقای اسد خواسته اند از ریاست جمهوری کنار برود.

کوین راد گفت: "دیدگاه استرالیا در واقع این است که پرونده او، با توجه به عمق جنایاتی که دیده ایم، باید دادگاه بین المللی کیفری ارجاع داده شود."

سازمان ملل تخمین می زند که از زمان آغاز قیام سوریها، ۵۴۰۰ نفر در این کشور شده اند که ۴۰۰ نفر از این رقم بعد از ورود ناظران اتحادیه عرب جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط