حکومت قذافی سلاح شیمیایی داشته است

سرهنگ معمر قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبران جدید لیبی اطلاعات مربوط به انبار مهمات شیمیایی حکومت سرهنگ قذافی را سال گذشته بعد از سرنگونی حکومت او فاش کردند

نهاد بین المللی ناظر بر اجرای پیمان منع استفاده از سلاحهای شیمیایی و امحاء آنها گفته است که معمر قذافی، رهبر سابق لیبی انباری از سلاحهای شیمیایی داشته که وجود آن را اعلام نکرده بوده است.

سازمان نظارت بر ممنوعیت سلاحهای شیمیایی می گوید که بازرسانش این هفته از لیبی بازدید کرده اند.

گاز خردل، که می تواند باعث تاول زدن پوست شود، از جمله مهمات شیمیایی است که بازرسان در جریان این بازدید کشف کردند.

رهبران جدید لیبی اطلاعات مربوط به این انبار مهمات را سال گذشته بعد از سرنگونی حکومت سرهنگ قذافی در اختیار مسئولان سازمان نظارت بر ممنوعیت سلاحهای شیمیایی قرار دادند.

مسئولان این سازمان می گویند که بازرسانشان وجود این سلاحهای شیمیایی را که گاز خردل هم در میان آنها بوده است، تایید کرده اند، ولی افزوده اند که گاز خردل در داخل مهمات کارگذاری نشده بود.

به گفته این مسئولان، بازرسان به درخواست مقامات لیبی، مهمات کشف شده را که بیشتر آنها گلوله های توپ بوده، مورد بررسی قرار داده اند و اعلام کرده اند که این سلاحها شیمیایی است.

بازرسان سازمان نظارت بر ممنوعیت سلاحهای شیمیایی می گویند که تمام مهمات کشف شده در انباری در رواغه، واقع در جنوب شرقی لیبی نگهداری می شود.

به گفته این بازرسان، دولت سرهنگ قذافی تا ماه فوریه سال ۲۰۱۱ که مرکز انهدام تسلیحات شیمیایی لیبی همچنان فعال بود، موفق شده بود مقداری از مهمات شیمیایی خود را نابود کند.

تا آنزمان حکومت سابق لیبی ۵۴ درصد از گاز خردلی را که وجود آنرا اعلام کرده بود و همچنین ۴۰ درصد از مواد اولیه مورد استفاده در تولید سلاح شیمیایی را از انبارهای خود بیرون آورد و نابود کرد.

سازمان نظارت بر ممنوعیت سلاحهای شیمیایی می گوید که دولت انتقالی لیبی اکنون تا ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۲ فرصت دارد که جزییات برنامه خود را برای انهدام این تسلیحات شیمیایی اعلام کند و همچنین باید مشخص کند که این برنامه چه زمانی قرار است تکمیل شود.

در چارچوب یک پیمان بین المللی که هدف آن پاکسازی جهان از سلاحهای شیمیایی است، لیبی به عنوان یک کشور امضا کننده موظف بود که تسلیحات شیمیایی خود را تا ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۲ نابود کند.

اما به دلیل تعلل شماری دیگر از کشورهای امضا کننده پیمان مانند روسیه و آمریکا که دارای انبارهای بزرگ تسلیحات شیمیایی هستند، بعید به نظر می رسد که هدف این پیمان تا آن تاریخ عملی شود.

دولت آمریکا اذعان کرده است که از بین بردن ۱۰ درصد باقیمانده تسلیحات شیمیایی این کشور، ممکن است تا سال ۲۰۲۱ طول بکشد.

سازمان نظارت بر ممنوعیت سلاحهای شیمیایی می گوید که روسیه در این مورد، از آمریکا هم عقب تر است و تا کنون فقط حدود ۴۸ درصد انبارهای عظیم سلاحهای شیمیایی خود را نابود کرده است.

مطالب مرتبط