سارکوزی: فرصت برای حل صلح آمیز مناقشه اتمی ایران رو به پایان است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه هشدار داده است که هرگونه مداخله نظامی در ایران برای مقابله با برنامه هسته ای این کشور، "باعث بروز جنگ و هرج و مرج" در سرتاسر خاورمیانه و حتی فراتر از آن منطقه خواهد شد.

آقای سارکوزی در عین حال تاکید کرد که فرصت برای پرهیز از اقدام نظامی علیه ایران رو به پایان است و گفت که به همین دلیل "فرانسه نهایت تلاش خود را خواهد کرد تا از مداخله نظامی جلوگیری کند."

رییس جمهور فرانسه که در جمعی از دیپلماتها در پاریس سخنرانی می کرد افزود که تنها راه جلوگیری از رویارویی نظامی اعمال تحریمهای قاطعانه تر و سختگیرانه تر علیه ایران است.

آقای سارکوزی از همه کشورها خواست که برای مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران اقدام کنند و به خرید نفت ایران پایان دهند.

او هشدار داد که کشورهایی که از اعمال تحریم علیه ایران حمایت نمی کنند مسئولیت بروز جنگ احتمالی را بر دوش می کشند.

آقای سارکوزی روسیه و چین را ترغیب کرد که با حمایت از تحریمها علیه ایران "به تضمین صلح در جهان کمک کنند."

رییس جمهور فرانسه در عین حال گفت: "مداخله نظامی مشکل را حل نخواهد کرد و تنها "باعث بروز جنگ و هرج و مرج در خاورمیانه و متاسفانه شاید در بقیه جهان خواهد شد."

اظهارات آقای سارکوزی در حالی مطرح می شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال تحریمهایی جدید علیه ایران را مد نظر قرار داده اند.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه دیروز (۱۹ ژانویه) گفت که توافق نهایی اتحادیه اروپا در مورد تحریم خرید نفت از ایران و انسداد دارایی‌های بانک مرکزی این کشور، احتمالا در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در روز دوشنبه حاصل می‌شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption فرانسه از پیشنهاد دهندگان اصلی اعمال تحریم های جدید علیه ایران است که به منظور وادار کردن مقامات ایران به توقف برنامه اتمی شان مطرح شده است

فرانسه از پیشنهاد دهندگان اصلی اعمال تحریم های جدید علیه ایران است که به منظور وادار کردن مقامات ایران به توقف برنامه اتمی شان مطرح شده است.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که زیر پوشش برنامه هسته ای برای ساخت بمب اتمی تلاش می کند. اما مقامات ایران پیوسته تاکید کرده اند که برنامه های اتمی جمهوری اسلامی صرفا برای اهداف صلح آمیز و تولید انرژی است.

دیپلمات های اروپایی می گویند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور اصولی در مورد مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران و توقف خرید نفت از این کشور توافق کرده اند، اما هنوز در مورد چگونگی ادامه تجارت غیر نفتی با ایران توافقی به دست نیامده است.

فرانسه، بریتانیا و آمریکا پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران در ماه نوامبر، فشارها علیه این کشور را افزایش دادند.

مطالب مرتبط