شورای ملی سوریه، ائتلافی از مخالفان دولت سوریه

برهان غلیون حق نشر عکس Reuters
Image caption برهان غلیون رئیس شورای ملی سوریه یکی از چهره های برجسته اپوزیسیون است

گروه های مخالف حکومت سوریه، جبهه ای را علیه رژیم بشار اسد رئیس جمهوری این کشور تشکیل داده‌اند. شورای ملی سوریه گروه های مختلفی از میان تشکل های گوناگون اپوزیسیون را در بر می گیرد. برهان غلیون، رئیس این شورا، می گوید شورای ملی سوریه "نیروهای اپوزیسیون و طرفداران انقلاب مسالمت آمیز" را زیر یک چتر جمع می کند.

شورای ملی سوریه چیست؟

شورای ملی سوریه ائتلافی از هفت گروه مخالف حکومت سوریه است که با هدف ارائه جایگزینی معتبر برای حکومت بشار اسد تشکیل شده است. ترکیب آن یادآور ترکیب شورای ملی انتقالی لیبی است که به دنبال مخالفتش با حکومت سرهنگ قذافی از سوی جامعه جهانی حمایت شد و در حال حاضر اداره این کشور را در دست دارد.

برهان غلیون گفته این نهاد "گروهی مستقل و مظهر حق حاکمیت مردم سوریه در مبارزه برای آزادی است."

چه گروه ها و احزابی در شورا حضور دارند؟

گروه های زیر در شورا حضور دارند:

• اعلامیه دمشق برای تغییرات دموکراتیک – جنبشی که در "بهار دمشق" در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ متولد شد و خواهان اصلاحات دموکراتیک گسترده تر بود. حکومت بشار اسد این جنبش را سرکوب کرد. • اخوان المسلمین سوریه – یک حزب اسلامگرای ممنوع که طبق قوانین سوریه عضویت در آن می تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشد. • کمیته های هماهنگی محلی – جنبشی مردمی که تظاهرات هایی را در سراسر کشور برگزار کرده است. • کمیسیون عمومی انقلاب سوریه – ائتلافی از ۴۰ تشکل مخالف حکومت سوریه. • گروه های کرد، سران قبایل و چهره های مستقل بقیه اعضای شورا را تشکیل می دهند.

شورا چگونه تشکیل شد؟

از اردیبهشت گذشته تلاش های زیادی برای اتحاد تشکل های مختلف مخالف دولت سوریه انجام شد. اولین بار در مرداد ماه گذشته و در خلال کنفرانس مخالفان در استانبول پیشرفت هایی حاصل شد، اما توفیقی در ایجاد اتحاد میان گروه های مختلف اپوزیسیون که از لحاظ قومی، مذهبی و سیاسی تفاوت زیادی با هم داشتند، بدست نیامد.

بر سر بعضی مسائل اختلافاتی وجود داشت که در نتیجه آن تشکل کمیته های هماهنگی محلی اعلام کرد شورای ملی سوریه آنها را نمایندگی نمی کند. برخی رهبران اپوزیسیون مانند آقای غلیون بر ضرورت ایجاد وحدت در داخل شورا، و حضور نمایندگان همه گروه ها در آن تأکید کردند. اما بعد از نشست استانبول در مورد ساختار و اهداف شورای ملی سوریه، تشکیل آن رسما اعلام شد.

اهداف شورا چه هستند؟

هدف اعلام شده اصلی شورا تأمین "حمایت لازم برای پیشبرد انقلاب و تحقق بخشیدن خواسته مردم مبنی بر سرنگونی حکومت، و نمادها و رهبر آن" است. شورا دخالت نظامی خارجی را رسما رد کرده، ولی جامعه بین المللی را به "حفاظت از مردم سوریه" تشویق کرده است. از جمله اصول راهنمای قید شده در منشور وفاق ملی شورای ملی سوریه، می توان به حقوق بشر، استقلال دستگاه قضایی، آزادی مطبوعات، دموکراسی و تکثر گرایی سیاسی اشاره کرد. یکی از رهبران سابق اخوان المسلمین می گوید حزبش از "تأسیس یک حکومت مدرن، مدنی و دموکراتیک" حمایت می کند.

برهان غلیون کیست؟

آقای غلیون که یکی از برجسته ترین شخصیت های اپوزیسیون است، یک چهره دانشگاهی ساکن فرانسه است. او مرتبا خواهان ایجاد اصلاحات دموکراتیک در جهان عرب شده است. او در سال ۱۹۴۵ در شهر حمص متولد شده و در دانشگاه دمشق فلسفه خوانده است و بعد هم در رشته علوم انسانی و فلسفه از دانشگاه سوربن دکترا گرفته است.

واکنش ها در سوریه چه بوده است؟

معترضان در بعضی شهرها در حمایت از شورای ملی سوریه به خیابان ها ریختند و خواهان حمایت بین المللی شدند. در مقابل اناس الشامی، نماینده مجلس سوریه، گفته، شورای ملی سوریه هیچ مشروعیتی ندارد و در حال اجرای برنامه هایی است که از سوی اسرائیل، آمریکا و دیگر "توطئه گران علیه سوریه" تهیه شده است.

آیا موفق خواهند شد؟

جلب حمایت معترضان برای شورای ملی سوریه نکته مثبتی است، اما تردیدهایی وجود دارد که در صورتی که این شورا موفق به سرنگونی حکومت سوریه شود، همچنان بتواند موقعیت خود را تحکیم کند. اپوزیسیون سوریه به چند پارگی و از هم گسیختگی معروف است، و سوالاتی درباره چگونگی زاییده شدن یک چارچوب سیاسی منسجم از دل ایدئولوژی های سیاسی و مذهبی متضاد وجود دارد.

در منشور وفاق شورای ملی سوریه قید شده که "در سراسر طیف گروه های اپوزیسیون" نوعی اجماع وجود دارد. این منشور خواهان ایجاد "ملتی سرافراز و مفتخر" شده که "وسایل رفاه و آسایش همه مردمانش" را فراهم کند.

مطالب مرتبط