لغو تظاهرات ضد دولتی در بزرگترین شهر نیجریه

شهر کانو در شمال نیجریه حق نشر عکس Reuters
Image caption مناطق شمالی نیجریه اخیرا شاهد یک رشته حملات مرگبار بوده است

در پی کشته شدن ۱۵۰ نفر در انفجارهای روز جمعه شهری در شمال نیجریه، سازمان دهندگان یک تظاهرات بزرگ ضد دولتی در لاگوس، بزرگترین شهر نیجریه، این تظاهرات را لغو کرده اند.

تظاهرات قرار بود امروز، شنبه (۲۱ ژانویه) برگزار شود و علت لغو آن بمبگذاری های هماهنگ روز جمعه در شهر شمالی کانو اعلام شده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در شهر کانو می گوید هنگام بازدید از سردخانه بیمارستان اصلی شهر چندین ردیف جسد دیده است و مجروحان همچنان به بیمارستان انتقال می یابند.

گروه اسلامگرای بوکوحرام مسئولیت این حملات به عهده گرفته است.

در حال حاضر در شهر کانو مقررات منع آمد و شد برقرار است.

به گفته شاهدان عینی، یک بمبگذار انتحاری به مقر منطقه ای پلیس حمله کرد و بعد از آن هم چند انفجار در دیگر مراکز پلیس و ساختمان های دولتی رخ داد. صدای شلیک اسلحه نیز در چند نقطه از شهر به گوش رسید.

بوکو حرام که خواستار برقراری قانون شریعت در نیجریه است، اخیرا در این کشور دست به یک رشته حملات مرگبار زده است که عمده آنها در مناطق شمالی بوده است.

سازمان دهندگان تظاهراتی که قرار بود امروز در لاگوس برگزار شود، می گویند از آن بیم دارند که پیکارجویان با نفوذ در میان تظاهرکنندگان، هرج و مرج ایجاد کنند و افراد بیشتری قربانی شوند.

تظاهرکنندگان به فساد در دستگاه های دولتی و نیز حضور نظامیان در لاگوس معترضند.

حذف یارانه های سوختی توسط دولت نیجریه از اول سال جاری میلادی نیز باعث اعتراضات گسترده و اعتصاب های سراسری در این کشور شده است.

حذف یارانه ها منجر به افزایش شدید قیمت سوخت شد و اعتصاب ها، میلیاردها دلار به اقتصاد نیجریه لطمه وارد کرد.

هفته گذشته در پی چندین روز تظاهرات اعتراضی و اعتصاب، رئیس جمهوری نیجریه دستور کاهش بهای بنزین را صادر کرد.

تظاهرات اعتراضی در بسیاری از نقاط نیجریه با آرامش همراه بود، اما در برخی نقاط این تظاهرات به خشونت و درگیری بین نیروهای پلیس و مردم منجر شد و به گفته منابع دولتی، در جریان این درگیری ها چند نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

مطالب مرتبط