'خالد مشعل از رهبری حماس کناره گیری می‌کند'

حق نشر عکس AFP
Image caption خالد مشعل در سال ۲۰۰۴ میلادی و در پی ترور عبدالعزیر رنتیسی رهبر وقت جنبش حماس، به جای او انتخاب شد.

جنبش فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، اعلام کرده که خالد مشعل، رهبر این جنبش در دور بعدی انتخابات درون حزبی برای تعیین رهبری حماس شرکت نخواهد کرد، تصمیمی که می‌تواند بعضی از دشمنان او را در غزه که متعهد به مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل هستند، خشنود کند.

حماس در عین حال در بیانیه ای رسمی، از آقای مشعل که در حال حاضر در سوریه زندگی می کند، خواسته تا در تصمیمش بازنگری کند.

در این بیانیه گفته شده انتخاب رهبر حماس، تصمیمی است که باید توسط اعضای این جنبش گرفته شود نه یک فرد.

خالد مشعل در سال ۲۰۰۴ میلادی و در پی ترور شیخ احمد یاسین بنیانگزار جنبش حماس، و پس از او عبدالعزیر رنتیسی رهبر وقت این جنبش، به رهبری حماس انتخاب شد.

به گفته خبرنگار بی بی سی در امورخاورمیانه در آن زمان و در پی ترور رهبران پیشین حماس، این جنبش اعلام کرد که رهبران ارشد آن در محلی نسبتا امن مثل دمشق، پایتخت سوریه زندگی خواهند کرد.

در ماههای اخیر در مورد استراتژی آینده این گروه بین مقام های آن در داخل غزه و دیگرانی که در تبعید بسر می برند، تنش هایی بروز کرده است.

خبرنگار بی بی سی می گوید با توجه به آن که گروه اخوان المسلمین که از متحدان نزدیک حماس بشمارمی رود توانسته در پی برگزاری انتخابات در مصر به موفقیت هایی برسد، زمزمه هایی از سوی برخی در داخل حماس مبنی بر کنار گذاشتن خشونت و اتخاذ سیاستی میانه رو تر به گوش می رسد.

هنوز مشخص نیست که رای گیری برای انتخاب رهبر جدید چه زمانی انجام خواهد شد و چه کسی جای آقای مشعل را خواهد گرفت.

از اسماعیل هنیه، نخست وزیردولت حماس به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی این سمت یاد می شود.

گفته شده که این تصمیم خالد مشعل به معنای پایان فعالیت های سیاسی او نیست.

بسیاری از تحلیل گران معتقدند چنانچه بین فتح و حماس که دو گروه اصلی فلسطینیان محسوب می شوند، مصالحه ای صورت بگیرد، خالد مشعل می تواند کاندیدایی واحد برای رهبری کل فلسطینیان باشد.

مطالب مرتبط