اتحادیه عرب ادامه ماموریت ناظران در سوریه را بررسی می کند

حق نشر عکس AP
Image caption تحلیل گران می گویند انتظار می رود ماموریت ناظران برای یک ماه دیگر تمدید شود

قرار است وزرای خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه (۲۲ ژانویه) درباره ادامه ماموریت ناظران این اتحادیه در سوریه بحث و مذاکره کنند.

انتظار می رود گزارشی که توسط رئیس هیات ناظران اتحادیه عرب تهیه شده است، امروز شنبه (۲۱ ژانویه) و پیش از نشست وزرای خارجه در قاهره، پایتخت مصر مورد بررسی قرار بگیرد.

ریاست هیاتی که قرار است امروز به بررسی گزارش هیات ناظران بپردازد برعهده شیخ حمد آل ثانی، نخست وزیر قطر است. قطر پیش از این برای پایان دادن به سرکوب معترضان خواستار اعزام نیرو به سوریه شده بود.

پیشنهادی که با واکنش تند سوریه روبرو شد.

ماموریت ۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب روز پنج شنبه (۱۹ ژانوبه) در حالی پایان یافت که همچنان نشانه ای از توقف سرکوب معترضان ضد دولتی در سوریه دیده نمی شود.

تحلیل گران می گویند انتظار می رود که اتحادیه عرب ماموریت ناظران را برای یک ماه دیگر تمدید کند.

روز گذشته خشونت ها همچنان در سراسر سوریه ادامه داشت و فعالان سوری از کشته شدن دست کم هفت نفر توسط نیروهای امنیتی خبر داده اند.

در همین حال آمریکا گفته است به دلیل افزایش خشونت ها و نگرانی فزاینده نسبت به تامین امنیت کارکنانش در سوریه، در حال بررسی بستن سفارت آمریکا در دمشق است.

مقامات آمریکا همچنین گفته اند که در این باره علاوه بر مسئولان سوری، در حال گفتگو با مقام های بریتانیا و چین که سفارتخانه هایشان در نزدیکی سفارت آمریکا قرار دارد، هستند.

با این وجود هنوز تصمیم نهایی درباره بستن سفارتخانه ایالات متحده گرفته نشده است.

پیشتر در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام شده بود که در ده روز اول حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه دست کم ۴۰۰ نفر در این کشور کشته شدند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور جانشان را از دست داده اند.

این در حالی است که دولت سوریه هم اعلام کرده که در جریان نا آرامی ها، حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور جان خود را هنگام مبارزه با "باندهای تبهکار مسلح و تروریست‌ها" از دست داده اند.

مطالب مرتبط