مرگ یک زندانی در کوبا "در اثر اعتصاب غذا"

ویلمن ویلار حق نشر عکس AFP
Image caption ویلمن ویلار عضو حزب اتحادیه وطن پرستان کوبا، از احزاب مخالف دولت بود

بنا به اعلام یک سازمان مدافع حقوق بشر، یک مخالف سیاسی کوبائی، پس از 50 روز اعتصاب غذا در زندان جان سپرده است.

به گفته این سازمان، ویلمن ویلار در اعتراض به حکم چهار سال زندانی که به خاطر شرکت در یک تظاهرات برای او صادر شده بود، اقدام به اعتصاب غذا کرده بود.

کمیسیون حقوق بشر و آشتی ملی کوبا می گوید ویلمار 31 ساله بعد از چند روز وخامت وضعیت جسمی اش، در بیمارستان جان سپرده است.

رسانه های دولتی کوبا، سیاسی بودن اتهام ویلمن را تکذیب کرده و اعلام کرده اند که او به خاطر ضرب و جرح همسرش زندانی شده بود، اما فعالان مدنی بر سیاسی بودن اتهام ویلمن تاکید دارند.

دولت کوبا انتقادهای بین المللی که مرگ ویلمن ویلار برانگیخته را "نفاق" توصیف کرده است.

در بیانیه ای که از سوی مقامهای رسمی کوبا منتشر شده آمده است: "ویلمن ویلار، 31 ساله، عصر روز پنجشنبه در بیمارستان سانتیاگوی کوبا در اثر اختلال جوارح داخلی و شوک سپتیک ناشی از ذات الریه جان سپرده است."

بر اساس این بیانیه، او یک هفته قبل از مرگ از زندان به بیمارستان منتقل شده بود و برای نجات جانش تحت مراقبتهای ویژه قرار گرفته بود.

سایت خبری دولتی Cubadebate، ویلمن را یک زندانی عادی توصیف کرده اما افزوده که او بعد از زندانی شدن به خاطر ضرب و جرح همسرش، با "عناصر ضد انقلاب" در زندان قاطی شده بود.

محکومیت بین المللی

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با اتشار بیانیه ای در این باره گفت: "مرگ بی منطق ویلار ادامه سرکوب مردم کوبا را نشان می دهد و رنجهایی که افراد شجاعی که برای حقوق جهانی همه مردم کوبا قیام می کنند، به آن دچار می شوند."

در اسپانیا که بسیاری از مخالفان تبعیدی کوبا در آن اقامت دارند نیز دولت از خبر مرگ ویلمن ویلار ابراز بهت زدگی کرده و خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی کوبا شده است.

در واکنش، وزارت خارجه کوبا آمریکا را به "دو رویی فاحش" و "نفاق" متهم کرده و گفته آمریکا تلاش دارد با تحریف واقعیتهای این پرونده، ادامه چند دهه تحریم اقتصادی علیه کوبا را توجیه کند.

مطالب مرتبط