تظاهرات معترضان سوری برای آزادی زندانیان سیاسی

تظاهرات ضد حکومتی در سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption روز جمعه، هزاران نفر در سوریه در حمایت از "انقلابیون زندانی" دست به تظاهرات زدند.

فعالان ضد حکومتی در سوریه در حمایت از هزاران نفری که ظرف ۱۰ ماه اعتراضات خیابانی اخیر دستگیر شده اند، دست به تظاهرات زدند.

ماه گذشته سازمان ملل متحد تعداد معترضان زندانی در سوریه را چهارده هزار نفر ارزیابی کرد، اما فعالان حقوق بشر این تعداد را نزدیک به چهل هزار نفر تخمین می زنند.

تظاهرات عظیم معترضان یک روز پس از آن صورت می گیرد که هیات ناظران اعزامی اتحادیه عرب ماموریت یک ماهه خود در سوریه را به پایان رساند.

به گفته فعالان ضد حکومتی، هفت نفر از معترضان روز جمعه توسط نیروهای امنیتی کشته شدند. شش نفر از قربانیان در دو روستا در شمال غربی کشور به ضرب گلوله از پای در آمدند و جسد یک سرباز ربوده شده نیز در شهر جنوبی درعا پیدا شده است.

به گفته شوراهای هماهنگی محلی که اعتراضات را هماهنگی و ثبت می کنند، سرباز کشته شده به مخالفان کمک می کرده است.

پیشتر، رسانه های دولتی سوریه گزارش دادند که یک سرتیپ ارتش و دو مامور نیروهای امنیتی توسط یک "گروه تروریستی" در شهر حما در مرکز سوریه کشته شده اند.

بنا به اعلام شوراهای هماهنگی محلی، سرتیپ مذکور در رکن اطلاعات ارتش فعال بوده و توسط نیروهای تحت امر خود که از دستور او برای شلیک به معترضان سر باز زده بودند، به قتل رسیده است.

"عفو عمومی برای مصرف رسانه ها"

بسیاری از آنها اقدام بشر اسد، رئیس جمهور سوریه در اعلام عفو عمومی برای آنهایی که ظرف ۱۰ ماه اخیر، "مرتکب جرم" شده اند را بی معنا توصیف می کردند.

رامی عبدالرحمان، رئیس یک سازمان سوری ناظر بر حقوق بشر که در لندن دفتر دارد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته ظرف هفته گذشته، دولت سوریه حدود ۴۰۰۰ نفر از معترضان زندانی را با قرار وثیقه آزاد کرده است. اما به گفته آقای عبدالرحمان، بدون احتساب هزاران سرباز که به خاطر تلاش برای ترک خدمت زندانی شده اند، تصور می شود ۲۰۰۰۰ نفر دیگر از معترضان در زندان باشند.

او می افزاید: "این عفو عمومی تنها برای مصرف رسانه های اعلام شد، نه چیزی بیش از آن."

مقامات سوریه می گویند ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی نیز در این اعتراضات توسط "گروه های مسلح و تروریست" کشته شده اند.

مطالب مرتبط