عراق از ایران و ترکیه خواست در امور این کشور مداخله نکنند

Image caption مخالفان سنی‌مذهب نوری مالکی، نخست وزیر عراق، او را متهم می‌کنند که به دنبال در انحصار گرفتن قدرت در عراق است

وزارت امور خارجه عراق از ایران، ترکیه و چند کشور عربی همسایه عراق خواست تا به حق حاکمیت این کشور احترام بگذارند و در امور این کشور مداخله نکنند.

در بیانیه‌ای که در وبسایت وزارت امور خارجه عراق منتشر شد، آمده است که از ابتدای سال میلادی جدید، "بیانیه‌ها و مواضع مقامات رسمی ارشد کشورهای همسایه عراق، نشانگر تلاش‌های آنها برای مداخله در امور داخلی عراق و عدم احترام به حق حاکمیت عراق و دولت منتخب مردم این کشور است."

در این بیانیه اضافه شده است: "از این رو، از کشورهای دوست، به ویژه ترکیه، ایران و چند کشور عربی می‌خواهیم تا به حاکمیت ملی و استقلال عراق احترام بگذارند."

در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است: "عراق تابع دیگران نبوده و نخواهد بود. هیچوقت نه بازیچه سرگرمی‌های دیگران خواهد شد و نه عرصه‌ای برای تسویه حساب دیگر گروه‌ها و احزاب خواهد بود."

این بیانیه در شرایطی صادر شده است که از نزدیک به یک ماه پیش که حکم بازداشت طارق هاشمی، معاون رئیس جمهور عراق، صادر شد، حکومت عراق با بحران داخلی روبه‌رو بوده است.

آقای هاشمی که سنی‌مذهب است، متهم شده است که در توطئه برای اقداماتی تروریستی در عراق دست داشته است، ولی او این اتهامات را رد می‌کند.

اعضای گروه العراقیه که مهم‌ترین جناح سنی‌مذهب در پارلمان عراق به شمار می‌رود، در اعتراض به صدور این حکم، از ماه گذشته در نشست‌های پارلمان شرکت نمی‌کنند. این گروه، نوری مالکی، نخست وزیر عراق را که شیعه‌مذهب است، متهم می‌کند که به دنبال در انحصار گرفتن قدرت در این کشور است.

در عین حال، مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق، روز یکشنبه، ۲۲ ژانویه، به خبرگزاری فرانسه گفت که گروه العراقیه باید بحران سیاسی در عراق را با حضور در پارلمان و نه تحریم شرکت در جلسات آن، حل‌وفصل کند.

به دنبال صدور حکم بازداشت آقای هاشمی، او به منطقه کردنشین عراق رفت و تحت حمایت دولت منطقه‌ای قرار گرفت.

ناآرامی در عرصه سیاست داخلی عراق به دنبال خروج آخرین نظامیان آمریکا از این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز شده است. مقامات سازمان ملل متحد و دولت آمریکا از طرفین خواسته‌اند برای حل‌وفصل اختلافات گفت‌وگو کنند، ولی هنوز مذاکراتی که تمام رهبران سیاسی عراق در آن مشارکت داشته باشند، برگزار نشده است.

دولت عراق در شرایطی از چند کشور همسایه خود خواسته است در امور داخلی این کشور دخالت نکنند که روز دوشنبه، ۱۶ ژانویه، سفیر ترکیه در بغداد در اعتراض به اظهارات "مداخله‌جویانه" مقامات رسمی ترکیه به وزارت امور خارجه عراق فراخوانده شد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته بود که "مناقشه شیعیان و سنی‌ها اگر در عراق کنترل نشود، ممکن است به سراسر جهان اسلام تسری یابد."

پس از واکنش دولت عراق، وزارت امور خارجه ترکیه در اقدامی متقابل سفیر عراق در آنکارا را احضار کرد، ولی در عین حال، ترکیه اعلام کرد که به هیچ وجه قصد دخالت در امور داخلی عراق را ندارد.

روز چهارشنبه، ۱۸ ژانویه نیز گزارش شد که دو موشک به سمت سفارت ترکیه در بغداد شلیک شده است. یکی از این موشک‌ها به یک دیوار محافظ مجتمع سفارت ترکیه برخورد کرد، ولی گفته شد که به کسی آسیبی وارد نشده است.

پیش از این، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران هم اعلام کرده بود که ایران در جنوب لبنان و عراق حضور دارد و این مناطق به نوعی تحت تاثیر عملکرد و تفکر جمهوری اسلامی ایران هستند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز ۱۸ ژانویه (۲۸ دی)، به نقل از این مقام ارشد سپاه ایران گزارش داد که "دشمن از روند تحولات (بیداری اسلامی در منطقه) غافلگیر شده است و ایران این قابلیت را دارد که این حرکت را سازماندهی کند و باعث تشکیل حکومت‌های اسلامی در جهت مبارزه با استکبار شود."

انتشار این اظهارات از سوی رسانه‌های بین‌المللی باعث شد دولت ایران رسما حضور و مداخله این کشور در امور عراق یا جنوب لبنان را تکذیب کند.

مطالب مرتبط