انتقاد شدید دیده بان حقوق بشر از عملکرد شورای نظامی مصر

حق نشر عکس r
Image caption دیده بان حقوق بشر گفته است ارتش مصر در سال گذشته با توسل به زور معترضان را سرکوب ، و بازداشت شدگان را شکنجه کرده است.

در مصر، دیده بان حقوق بشر از نحوه عمل شورای نظامی که پس از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهورسابق قدرت را در اختیار گرفته، شدیدا انتقاد کرده است.

دیده بان حقوق بشر در گزارش سالیانه اش گفته است از زمان انقلاب در مصر در سال گذشته که به سقوط حسنی مبارک منجر شد، وضعیت حقوق بشر در این کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه به گفته این نهاد از بعضی جهات واقعا بدتر شده است.

دیده بان حقوق بشر در این گزارش گفته است در این مدت بیش از ۱۲ هزارغیرنظامی در دادگاههای نظامی محاکمه شده اند که بیش از کل آمار افراد محاکمه شده در طول سی سال حکومت حسنی مبارک است.

براساس این گزارش علیرغم آن که وعده داده شده بود که به وضعیت اضطراری پایان داده می شود، اما ارتش این قوانین را تمدید کرده و حتی دامنه آن را گسترش داده است.

دیده بان حقوق بشر گفته است در تمام سال گذشته ارتش مصر با توسل به زور، معترضان را سرکوب و بازداشت شدگان را شکنجه کرده است.

در این گزارش از سایر کشورهای جهان به دلیل آن که از اعتراضات در کشورهای عربی حمایت کافی نکرده اند، انتقاد شده است.

این انتقادات تنها کشورهای غربی را شامل نمی شود، بلکه از بعضی از کشورهای در حال توسعه همانند برزیل، هند و افریقای جنوبی نیز انتقاد شده است.

کن روث، مدیراجرایی دیده بان حقوق بشر گفته است وفاداری به دوستان مستبد نباید مانع حمایت از طرفداران اصلاحات دمکراتیک شود.

به گفته مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر نفوذ جامعه بین الملل برای تضمین این که دولت های جدید به حقوق بشر و حکومت قانون بویژه برای حمایت از زنان و اقلیت ها پایبند هستند، امری ضروری است.

مطالب مرتبط