عربستان ناظرانش را از سوریه خارج می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption یک منبع نزدیک به اتحادیه عرب به خبرگزاری رویترز گفته که این اتحادیه ماموریت ناظرانش در سوریه را برای یک ماه دیگر تمدید می‌کند.

در حالی که نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در مورد سرنوشت ماموریت ناظران این اتحادیه در سوریه ادامه دارد، عربستان سعودی اعلام کرده است که ناظران خود را "به دلیل ناموفق بودن ماموریت گروه ناظران اتحادیه عرب"، از سوریه فرا می‌خواند.

وزیر امور خارجه عربستان با اعلام خروج ناظران این کشور از سوریه، از جامعه بین المللی خواسته است تا برای وادار کردن سوریه به پایان دادن به خشونت ها، از اعمال هیچگونه فشاری بر این کشور خودداری نکنند.

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان خطاب به وزرای خارجه اتحادی عرب دلیل تصمیم کشورش را آن دانست که "دولت سوریه هیچیک از بندهای طرح اتحادیه عرب را اجرا نکرده است."

قرار است وزرای خارجه اتحادیه عرب امروز یکشنبه دوم بهمن ماه( ۲۲ ژانویه) در قاهره، پایتخت مصر در نشست خود درباره سرنوشت گروه ناظران این اتحادیه در سوریه تصمیم گیری کنند.

در حالی که هنوز تصمیم نهایی این جلسه اعلام نشده، یک منبع نزدیک به اتحادیه عرب به خبرگزاری رویترز گفته که وزرای خارجه اتحادیه عرب ماموریت ناظران این اتحادیه در سوریه را به مدت یک ماه دیگر تمدید می‌کنند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیش از این انتقاداتی درباره عدم موفقیت ماموریت این ناظران در توقف سرکوب معترضان توسط نیروهای دولت سوریه مطرح شده بود.

بنا بر گزارش ها قرار است بر شمار ناظران اعزامی به سوریه افزوده شود اما با تصمیم عربستان به خروج ناظرانش از سوریه، معلوم نیست سرنوشت این موضوع به کجا خواهد انجامید.

ماموریت ۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب روز پنج شنبه گذشته ( ۱۸ ژانویه) به پایان رسید و گزارش ها حاکی از ادامه اعتراضات و خشونت ها در سراسر سوریه است.

انتظار می رود که در صورت تمدید ماموریت ناظران توسط اتحادیه عرب، دولت سوریه با تمدید ماموریت آنها موافقت کند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید احتمالا مقامات سوری از اخذ چنین تصمیمی توسط اتحادیه عرب راضی خواهند بود، با توجه به این که آنها نگران حضور این ناظران نیستند.

به گفته خبرنگار بی بی سی ظاهرا هیچ گونه تمایلی به اتخاذ اقدامی جایگزین و یا تغییری شدید در روند فعلی وجود ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در ده روز اول حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه دست کم ۴۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور جانشان را از دست داده اند.

این در حالی است که دولت سوریه هم اعلام کرده که در جریان نا آرامی ها، حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور جان خود را هنگام مبارزه با "باندهای تبهکار مسلح و تروریست‌ها" از دست داده اند.

در همین حال مخالفان دولت بشاراسد، رئیس جمهوری گفته اند که نیروهای ارتش آزاد پس از درگیری های سنگین با نیروهای دولتی برای ساعاتی کنترل شهر دوما در نزدیکی دمشق، پایتخت را در اختیار گرفتند.

فعالان و گروههای حقوق بشری می گویند این درگیری ها زمانی آغاز شد که ارتش سوریه به سوی شرکت کنندگان در یک مراسم تشییع جنازه، تیراندازی کرد که در نتیجه آن ۴ نفر کشته شدند.

گزارش های بعدی حاکی از خروج نیروهای مخالف دولت از شهر دوما بود.

به گفته گروههای حقوق بشری، نیروهای مخالف دولت به دلیل آن که نمی خواستند تا عامل بروز درگیری بزرگتری در شهر دوما باشند، از این شهر خارج شدند.

هنوز هیچ منبع مستقلی بروز درگیری در این منطقه را تائید نکرده است.

این در حالی است که روز گذشته گزارش شده بود که یک خودروی حامل زندانیان در جاده ای در شمال غربی آن کشور منفجر شد و دست کم ۱۵ نفر کشته شدند.

خبرگزاری سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، هم اعلام کرد که خودرو پلیس توسط "گروهی مسلح" در جاده ارتباطی میان شهرهای ادلب و اریحا، مورد حمله قرار گرفته است.

مطالب مرتبط