'غرب قدرت‌گیری اسلام‌گرایان در خاورمیانه را بپذیرد'

ديده‌بان حقوق بشر
Image caption ديده‌بان حقوق بشر از غرب خواست تا محبوبیت اسلام‌گرایان در کشورهای عربی را بپذيرد

بنا به گزارش سالانه دیده‌بان حقوق بشر، اسلام‌گرایان محبوبیت زیادی در کشورهای عربی دارند و اگر کشورهای غربی محبوبت اسلام‌گرایان را نادیده بگیرند، اصول دموکراسی را نقض کرده‌اند.

کنت رات مدیر اجرایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، جامعه بین‌المللی باید مردم کشورهای عربی در حال حرکت به دموکراسی را بیشتر حمایت کنند.

آقای رات می‌گوید که تا به امروز موضع جامعه بین‌‌الملل نسبت به حقوق مردم و احترام به دموکراسی در این منطقه "نامعلوم و متناقض" بوده است.

او می‌گوید: "در نهایت، جامعه بین‌الملل باید موضع خود را مشخص کند. آیا برای حقوق و هدف مردم این ناحیه ارزش قائل است، یا می‌خواهد از حکومت‌های استبدادی حمایت کند؟"

آقای رات با اشاره به مخالفت کشورهای غربی با اعمال خشونت علیه تظاهرات "صلح‌آمیز" معترضان در کشورهای عربی، آن را کافی ندانسته و می‌گوید که کشورهای غربی "در حقیقت تمایلی به حمایت کامل از تظاهرکنندگان نشان نداده‌اند."

دراین گزارش، دیده‌بان حقوق بشر از گروه‌های اسلام‌گرایی که در تونس و مصر قدرت را دست گرفته‌اند خواسته است، به حق و حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی احترم بگذارند.

این سازمان گفته است زمانی که صحبت از حقوق بشر می‌شود، اسلامگرایان نباید بین افراد فرق بگذارند. آقای رات می‌گوید: "تشکیل یک دولت اسلامی سیاسی به معنی آن نیست که دولت را به یک دولت تندرو تبدیل کنند."

اقای رات گفته است که تاکنون اسلام‌گرایان حرف‌های "درست و به‌جایی" زده‌اند، اما آزمایش واقعی زمانی است که به قدرت برسند و قوانین حقوق بشر را رعایت کنند.

"برای مثال گروه اخوان المسلمین، از آزادی سیاسی سخن می‌گوید، اما اگر به حقوق اقلیت‌های مذهبی و زنان احترام نگذارد، استحکام بخشیدن به آزادی سیاسی هم کار دشواری خواهد شد."

بهارعربی در سال ۲۰۱۰ و از تونس آغاز شد و سپس به کشورهای مصر، لیبی، یمن، سوریه و بحرین نیز سرایت کرد.

پس از فروپاشی دولت‌های تونس و مصر در سال گذشته، و به دنبال انتخابات در این کشورها، اسلام‌گرایان قدرت را در این دو کشور به دست گرفتند.

برای مثال گروه اخوان المسلمین در انتخابات پارلمانی مصر شرکت کرد و بیشترین تعداد کرسی‌های مجلس را از آن خود کرد.

گروه محافظه‌کار سلفی هم که تحت حکومت حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر، حق شرکت در صحنه سیاسی را نداشت، بیش از ۲۰ درصد آرا را به دست آورد.

بنا به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، پس از سرنگونی رهبران این کشورها، دولت‌های غربی در فشار آوردن بر کشورهای "مستبد" دیگر دچار شک شدند.

چین و روسیه هم از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کرده و خواستار متوقف شدن فشارهای بیشتر بر سوریه شده‌اند.

در این گزارش از کشورهای چین، زیمبابوه، کره شمالی، اتیوپی، ویتنام و ازبکستان هم به عنوان کشورهای سرکوب کننده نام برده شده است.

آقای رات می‌گوید "چین سرکوب‌ها را بیشتر کرده است" تا از تظاهراتی شبیه به آنچه در کشورهای عربی روی داد جلوگیری کند.

طبق این گزارش، عربستان سعودی هم علیه شهروندان خود و همین‌طور کسانی که برای کار به این کشور می‌روند، تبعیض قائل می‌شود.

به گفته این سازمان، ۹ میلیون زن، ۸ میلیون کارگر خارجی و ۲ میلیون شهروند شیعه در این کشور حقوقشان رعایت نمی‌شود.

این سازمان همچنین از ایران و تایلند برای جلوگیری از آزادی اینترنت انتقاد کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، فساد مالی، فقر و سرکوب در گینه استوایی، در ساحل غربی آفریقا هنوز دیده می‌شود.

کلمبیا هم در فهرست کشورهایی است که حقوق بشر در آن نقض می‌شود. تاکنون ناامنی‌های ناشی از درگیری‌ها مسلحانه و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح باعث جابه‌جایی میلیون‌ها شهروند کلمپیایی شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر گزارش می‌دهد، "کوبا تنها کشور جنوب آمریکا است که هر نوع اختلافات عقیدتی سیاسی را سرکوب می‌کند."

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گزارش می‌دهد که حتی اعضای اتحادیه اروپا هم حقوق بشر را با وضع قوانین سخت پناهندگی و مهاجرت نقض کرده‌اند.

مطالب مرتبط