اتحادیه عرب از اسد خواست که قدرت را به معاونش واگذار کند

نشست اتحادیه عرب حق نشر عکس Reuters
Image caption اتحادیه عرب ناظرانش را تا یک ماه دیگر در سوریه نگه‌ می‌دارد اما ناظران عربستان از سوریه خارج می‌شوند

وزرای خارجه اتحادیه عرب، در پایان نشست خود در قاهره، پایتخت مصر، از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواستند ظرف دو هفته قدرت را به معاون خود واگذار کند تا او دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

آنها خواستار این شدند که همه طرف‌های درگیر در دولت حضور داشته باشند.

در پیشنهاد آنها همچنین آمده که این دولت وحدت ملی باید بر کار نگارش قانون اساسی جدید نظارت داشته باشد و سپس انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را برگزار کند. این بخش باید ظرف مدت دو ماه انجام شود.

همچنین اتحادیه عرب‌ از طرف‌های درگیر در سوریه خواسته که حمام خون را در کشور متوقف کنند.

اتحادیه عرب امیدوار است که با این روش به تدریج، حکومت در سوریه عوض شود.

شیخ حمد آل ثانی، نخست وزیر قطر، در حاشیه این اجلاس به خبرنگاران گفت که اتحادیه عرب، از شورای امنیت سازمان ملل متحد هم برای این تغییرات در سوریه یاری می‌خواهد.

او در عین حال گفت: "ما مداخله نظامی در سوریه را در نظر نداریم."

ناظران می‌گویند که این پیشنهاد اتحادیه عرب به احتمال زیاد از سوی سوریه رد خواهد شد.برای اینکه او راه و روش خود را برای "اصلاح" ساختار سیاسی سوریه دارد.

تقاضای کمک از جامعه بین‌الملل

پیش از این عربستان سعودی اعلام کرده بود که ناظران خود را "به دلیل ناموفق بودن ماموریت گروه ناظران اتحادیه عرب"، از سوریه فرا می‌خواند.

وزیر امور خارجه عربستان با اعلام خروج ناظران این کشور از سوریه، از جامعه بین‌المللی خواسته است تا برای وادار کردن سوریه به پایان دادن به خشونت‌ها، از اعمال هیچگونه فشاری بر این کشور خودداری نکنند.

عربستان سعودی می‌گوید که سوریه هیچ‌کدام از بندهای طرح اتحادیه عرب را "اجرا نکرده است."

هرچند عربستان ناظران خود را از سوریه خارج می‌کند، اما اتحادیه عرب تصمیم گرفت تا یک ماه دیگر ناظرانش را در سوریه نگه دارد.

مخالفان بشار اسد می‌گویند که از زمان حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه از اواخر سال گذشته میلادی، حدود ۱۰۰۰ نفر از معترضان را دولتی‌ها کشته‌اند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند.

این در حالی است که دولت سوریه هم اعلام کرده که در جریان نا آرامی‌ها، حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور جان خود را هنگام مبارزه با "باندهای تبهکار مسلح و تروریست‌ها" از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط