ارتش آزاد سوریه؛ نیرویی با قدرتی نامعلوم

 ارتش آزاد سوریه حق نشر عکس AFP

جداشدگان از ارتش سوریه که خود را ارتش آزاد سوریه می نامند، طی هفته های اخیر چندین حمله علیه اهداف دولتی انجام داده اند.

ارتش آزاد سوریه و شورای ملی سوریه، مهم‌ترین گروه مخالف اعلام کرده اند که همکاری و هماهنگی نزدیکتری خواهند داشت.

"ارتش آزاد سوریه" ماه اوت سال پیش توسط گروهی از نظامیان فراری و با هدف حمایت از غیرنظامیان در برابر حملات ارتش سوریه و تلاش برای سرنگونی حکومت این کشور تشکیل شد.

اهداف ارتش آزاد سوریه کدامند؟

سرهنگ ریاض اسعد، افسر سابق ارتش سوریه، رهبری ارتش آزاد سوریه را به عهده دارد.

این گروه در بیانیه‌ای که مرداد ماه گذشته در هنگام تأسیس خود صادر کرد، اعلام کرد که می خواهد "دست در دست مردم سوریه برای رسیدن به آزادی و کرامت، سرنگونی حکومت، حفاظت از انقلاب و منابع کشور، و ایستادگی در مقابل ماشین نظامی غیر مسوول حامی حکومت تلاش کند".

سرهنگ اسعد گفته است ارتش آزاد سوریه "به اهدای خون و جان مردانش برای کمک به خلاصی مردم بزرگ سوریه از زیر سلطه حاکم ادامه خواهد داد".

توان نظامی ارتش آزاد سوریه چقدر است؟

این گروه تا اواخر مهر ماه تعداد اعضای خود را نزدیک به ۲۰ هزار نفر تخمین می زد. ارتش آزاد سوریه پذیرفته که توانایی رویارویی مستقیم با ارتش حدود دویست هزار نفری سوریه را ندارد.به گفته ارتش آزاد سوریه، سربازان و افسران، همه روزه صفوف ارتش سوریه را ترک می کنند و مرتبا سازماندهی می شوند و مأموریت هایی به آنها محول می شود.

سرهنگ اسعد به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است که صدها سرباز، شامل دهها افسر، از ارتش سوریه گریخته‌اند. او این را نشانه ای از شدت گرفتن این روند دانسته بود.

محل استقرار آن کجاست؟

ارتش آزاد سوریه هیچ محدوده جغرافیایی را در این کشور تحت کنترل ندارد. سرهنگ اسعد و دهها نفر از اعضای این ارتش در اردوگاه های آوارگان در استان ختای در جنوب ترکیه، و درنزدیکی مرز سوریه مستقر هستند.

هم ارتش آزاد سوریه و هم دولت ترکیه رفت و آمد مردان مسلح از این اردوگاه به درون خاک سوریه را انکار می کنند. ارتش آزاد سوریه می گوید در این کشور ۲۲ گردان دارد و بخصوص در اطراف شهر درعا در جنوب و حمص در مرکز کشور قدرتمند است.

ارتش آزاد سوریه چگونه عمل می کند؟

سرهنگ اسعد می گوید سربازانی که ارتش سوریه را ترک می کنند در همان مناطق انجام وظیفه سابقشان، و با استفاده از سلاح های سبک فعالیت می کنند.

سرهنگ مالک الکردی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه به شبکه تلویزیونی عربی العربیه گفته است ارتش آزاد سوریه به آن دسته از واحدهای نظامی حمله می کند که سابقه و یا برنامه حمله به معترضان را دارند، و در این حملات از روش‌های چریکی و ترکیبی از حمله و عقب نشینی استفاده می کند.

ارتش آزاد سوریه به نیروهای امنیتی غیر نظامی، نظیر پلیس مخفی موسوم به مخابرات، و شبه نظامیان هوادار دولت هم حمله می کند، و سرهنگ اسعد می گوید از طریق تلفن موبایل و اینترنت با کلیه گردان های ارتش آزاد سوریه در داخل این کشور در ارتباط است.

موضع آن در قبال دخالت کشورهای خارجی چیست؟

سرهنگ اسعد به رسانه های مختلف گفته که ارتش آزاد سوریه خواهان ایجاد یک منطقه "پرواز ممنوع" از سوی سازمان ملل بر فراز مرز سوریه و ترکیه است تا سربازانی که از ارتش سوریه جدا می‌شوند در داخل خاک سوریه جایی برای گرد هم جمع شدن و سرباز گیری داشته باشند.

روزنامه حقیقه که به "شورای ملی سوریه برای حقیقت، عدالت و آشتی" (مستقر در پاریس) تعلق دارد، از قول یکی از دستیاران سرهنگ اسعد می گوید رهبر ارتش آزاد سوریه با حمایت دولت ترکیه در این کشور با دیپلمات های آمریکایی ملاقات هایی داشته و عمدتا درباره نیازهای اطلاعاتی (و نه نظامی) ارتش آزاد سوریه با آنها گفتگو کرده است.

آیا به هیچ گروه یا جریان سیاسی تعلق دارد؟

سرهنگ اسعد هر گونه تعلق سیاسی را تکذیب کرده و به روزنامه ملیت ترکیه گفته که ارتش آزاد سوریه در تلاش است از سوریه "کشوری مسلمان و یک دموکراسی سکولار"، مانند ترکیه بسازد.

او اتهامات دولت سوریه مبنی بر ارتباط ارتش آزاد سوریه با اخوان المسلمین سوریه (اصلی ترین تشکل اسلامگرای سنی) را رد کرده، هر چند که سنی بودن همه نیروهای ارتش آزاد سوریه را پذیرفته است.

دیگر گروه های اپوزیسیون در مورد آن چه نظری دارند؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرهنگ ریاض اسعد، رهبری ارتش آزاد سوریه را به عهده دارد

شورای ملی سوریه، که ائتلافی از گروه های مخالف اپوزیسیون با هدف سرنگونی حکومت است، با ارتش آزاد سوریه اظهار همبستگی کرده، ولی هشدار داده است که این ارتش می تواند به ماهیت مسالمت جویانه قیام مردم سوریه آسیب برساند.

برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه، چندی پیش به تلویزیون الجزیره گفت نمی توان ارتش آزاد سوریه را نادیده گرفت، ولی این ارتش باید فعالیت هایش را به دفاع از شهروندان غیر مسلح محدود کند.

سرهنگ الاسعد به دفعات گفته که در داخل کشور میان ارتش آزاد سوریه و شورای ملی سوریه "هماهنگی کامل" وجود دارد.

اخیرا منابع خبری مختلف متعلق به مخالفان حکومت سوریه از دیدار میان سرهنگ اسعد، آقای غلیون و دیگر چهره های برجسته شورای ملی سوریه در مکانی نامعلوم خبر دادند. این گزارش ها متفق القول هستند که همکاری میان این دو تشکل در حال بیشتر شدن است، اما دراین گزارش ها، به ایجاد پیوندی مشخص اشاره ای نشده است.

روزنامه حقیقه می گوید دلیل این امر آن است که در درون شورای ملی سوریه اختلاف نظر وجود دارد. این روزنامه به نقل از یکی از دستیاران سرهنگ اسعد می گوید اخوان المسلمین و آن دست از رهبران شورای ملی که به آمریکا گرایش دارند، خواهان پیوستن سرهنگ اسعد به شورای ملی سوریه هستند، اما آقای غلیون هنوز می خواهد چهره غیر نظامی شورا را حفظ کند.

مطالب مرتبط