مخالفت سوریه با طرح اتحادیه عرب؛ تجمع مخالفان اسد در دوما

حق نشر عکس Getty
Image caption اتحادیه عرب خواهان تشکیل دولت وحدت ملی در سوریه شده است

روز دوشنبه بیش از ۱۵۰ هزار نفر از مخالفان دولت سوریه در شهر دوما، در نزدیکی دمشق، گرد آمدند تا در مراسم تشییع جنازه ۱۲ نفری شرکت کنند که در طی سه روز گذشته در این شهر کشته شدند.

سه نفر از آنها در حالی که در بازداشت بودند، جان سپردند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی تا کنون، این بزرگترین مراسم تدفینی است که در دوما برگزار شده است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که روز دوشنبه از شهر حمص دیدن کرده، می گوید در این شهر، که قسمت‌هایی از آن در کنترل مخالفان دولت است، نشانه‌هایی از وضعیت جنگی به چشم می خورد.

این در حالیست که پیشتر سوریه با درخواست اتحادیه عرب از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور برای تحویل قدرت به معاونش، مخالفت کرده است.

اتحادیه عرب در جلسه ای که در قاهره، پایتخت مصر، داشت، از سوریه خواست که طی دو ماه آینده دولت وحدت ملی با حضور مخالفان تشکیل دهد.

به گفته تلویزیون دولتی سوریه، یکی از مقام های دولتی این طرح را "دخالت آشکار" در امور داخلی این کشور توصیف کرده است.

تحقیقات سازمان ملل متحد نشان می دهد که از ماه مارس گذشته تا کنون (در حدود ۱۰ ماه)، در جریان سرکوب تظاهرات ضد دولتی در سوریه بیش از ۵ هزار نفر کشته شده اند.

اتحادیه عرب از هر دو طرف خواسته است که به اقداماتی که منجر به خونریزی و خشونت می شود پایان دهند.

دولت سوریه می گوید که با "تروریست‌ها و باندهای مسلح" می جنگد و ادعا می کند که حدود ۲۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشور در این درگیری ها کشته شده اند.

اختلاف در اتحادیه عرب

یک مقام سوری که نامش اعلام نشده، گفته است: "سوریه تصمیم‌هایی را که در خارج از برنامه کاری (اتحادیه) عرب اتخاذ شده رد می کند و آن‌ها را حمله به حاکمیت ملی سوریه و مداخله آشکار در امور داخلی این کشور می‌داند."

این مقام سوری اضافه کرد که پیشنهادات اتحادیه عرب به نفع مردم سوریه نیست، و مانع از پیشبرد "اصلاحات سیاسی و ایجاد امنیت و ثبات برای مردم" نمی شود.

عربستان سعودی گفته است که ناظران خود را از هیات نظارت اتحادیه عرب خارج خواهد کرد چون سوریه، وعده هایی را که در رابطه با تلاش های این اتحادیه برای برقراری صلح داده بود، زیر پا گذاشته است.

در حالی که وزرای اتحادیه عرب گفته اند که ماموریت هیات نظارت را به مدت یک ماه تمدید خواهند کرد، ناظران اکنون می‌گویند که تصمیم عربستان سعودی، آینده طرح اتحادیه را زیر سئوال می‌برد.

ناظران به این دلیل که نتوانسته اند مانع از ادامه خشونت‌ها در سوریه بشوند، مورد انتقاد قرار گرفته اند.

جرمی بوئن، سردبیر امور خاورمیانه بی‌بی‌سی که در حال حاضر در سوریه است، می گوید که اعضای اتحادیه عرب در مورد اقدام بعدی این اتحادیه برای پایان دادن به خشونت در سوریه، دچار اختلاف شده‌اند.

به گفته جرمی بوئن اکنون که سوریه پیشنهاد اتحادیه عرب را رد کرده است، نقشه راه این اتحادیه برای سوریه در عمل شکست خورده است.

مطالب مرتبط