'بخشی از وضعیت اضطراری مصر لغو می شود'

حق نشر عکس a
Image caption فیلد مارشال طنطاوی گفته است که وضعیت اضطراری تنها در مواردی خاص اعمال خواهد شد

فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی مصر، گفته است که بخشی از وضعیت اضطراری که از چند دهه قبل در این کشور حاکم بوده است، از روز چهارشنبه پنج بهمن ماه ( ۲۵ ژانویه ) لغو خواهد شد.

آقای طنطاوی در سخنرانی که به مناسبت اولین سالگرد سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق این کشور از تلویزیون ایراد کرد، گفت وضعیت اضطراری همچنان در "موارد خاص" به کار برده خواهد شد.

مقررات وضعیت اضطراری طی ۴۵ سال گذشته برای سرکوب مخالفان سیاسی مصر استفاده شده است.

گفته شده براساس این مقررات، مقامات از قدرت زیادی برای زیر پا گذاشتن حقوق اولیه مردم از جمله ممنوعیت اعتراضات، سانسور رسانه‌ها، کنترل ارتباطات شخصی و بازداشت های نامحدود افراد بدون آنکه اتهامی علیه آنها مطرح کنند، برخوردار بودند.

در همین حال، با اعلام نتیجه نخستین انتخابات پارلمانی مصر از زمان سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق این کشور، اعضای پارلمان جدید اولین جلسه خود را دیروز دوشنبه ۴ بهمن ماه ( ۲۳ ژانویه ) برگزار کرده اند.

در پارلمان جدید، حزب اسلامگرای میانه رو اخوان المسلمین بیشترین کرسی ها را در اختیار دارد و سلفی ها، که اسلامگرایان تندروتر محسوب می شوند، در رده دوم قرار گرفته اند در حالیکه احزاب لیبرال توفیق چندانی کسب نکرده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در قاهره، این نگرانی مطرح شده که ممکن است اخوان المسلمین و شورای نظامی حاکم بر مصر بکوشند با توافق با یکدیگر، در ساختار جدید سیاسی مصر برای خود امتیازات ویژه ای قائل شوند.

مطالب مرتبط