ناظران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از سوریه خارج می شوند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفته اند که در پاسخ به اقدام عربستان سعودی ناظرانشان را از سوریه خارج می کنند

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به حضور خود در هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه خاتمه می دهند.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌اند که برای پایان دادن به خشونتها در سوریه هر تدبیری که لازم است اتخاذ کند.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای در روز سه شنبه، ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) اعلام کردند که:" کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تصمیم گرفته اند که در پاسخ به اقدام عربستان سعودی در خارج کردن نیروهای خود از گروه ناظران اتحادیه عرب در سوریه، این کشورها هم ناظران خود را از سوریه خارج کنند ."

عربستان سعودی، کویت، عمان، قطر، بحرین و امارات متحده عربی اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در واکنش به تقاضای شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت سازمان ملل گفته است که نیمی از جهان در حال توطئه چینی علیه کشورش هستند و افزوده که برخی از کشورهای عربی هم به جریان این توطئه های خارجی ملحق شده اند.

او گفت که اهمیت نمی دهد که ناظران عرب به نیویورک می روند و یا به ماه، البته مشروط به آنکه قرار نباشد سوریه خرج بلیط پرواز آنها را بدهد.

عربستان سعودی روز یکشنبه و در پی نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره ، اعلام کرد ناظران خود را "به دلیل ناموفق بودن ماموریت گروه ناظران اتحادیه عرب در سوریه" از این کشور فرا می‌خواند.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در سخنانی خطاب به وزرای خارجه اتحادیه در مورد دلیل اتخاذ این تصمیم گفت که: "دولت سوریه هیچیک از بندهای طرح اتحادیه عرب را اجرا نکرده است."

پیشتر یک روزنامه کویتی گفته بود شورای همکاری خلیج فارس نمی خواهد ناظرانش " شاهدان جنایت علیه غیرنظامیان" در سوریه باشند.

خبر تصمیم اعضای شورای همکاری خلیج فارس در حالی منتشر می‌شود که پیش از این انتقاداتی درباره عدم موفقیت ماموریت این ناظران در توقف سرکوب معترضان توسط نیروهای دولت سوریه مطرح شده بود.

ماموریت ۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب روز پنج شنبه( ۱۸ ژانویه) به پایان رسید در حالیکه گزارش ها حاکی از ادامه تظاهرات اعتراضی و برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان در سراسر سوریه است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در ده روز اول حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه دست کم ۴۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور جانشان را از دست داده اند.

دولت سوریه هم گفته است که در جریان نا آرامی ها، حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور جان خود را در جریان مبارزه با "باندهای تبهکار مسلح و تروریست‌ها" از دست داده اند.

تصمیم این شش کشور عضو اتحادیه عرب در کناره گیری از ماموریت نظارت اتحادیه عرب در سوریه، کارآیی اقدامات اتحادیه در متوقف کردن خشونت در سوریه را با تردید مواجه می کند.

اتحادیه عرب برای حل بحران سیاسی سوریه پیشنهادهایی شامل کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و تشکیل دولت وحدت ملی را مطرح کرده اما روز گذشته، تلویزیون سوریه به نقل یک مقام دولتی این پیشنهاد را غیرقابل قبول توصیف کرد.

مطالب مرتبط