کاترین اشتون به اسرائیل سفر کرد

حق نشر عکس AP
Image caption خانم اشتون احتمالا در مورد ایران هم با مقامات اسرائیلی گفت‌وگو می‌کند

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اسرائیل سفر کرده است تا با مقام های این کشور و نیز مقام های فلسطینی دیدار کند.

این سفر یک روز پس از آن انجام می شود که اتحادیه اروپا بانک مرکزی ایران و خرید نفت از این کشور را تحریم کرد.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس می گوید که خانم اشتون احتمالا درباره برنامه اتمی ایران هم با مقام های اسرائیلی رایزنی می کند، اما هدف اصلی سفر وی کمک به آغاز مجدد مذاکرات صلح بین فلسطینیان و اسرائیل است.

خانم اشتون در این سفر با شیمون پرز، رئیس جمهوری و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل دیدار می کند.

در آستانه این سفر، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای درباره ادامه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینیان ابراز نگرانی کرده بود.

تشکیلات خودگران فلسطینیان و دولت اسرائیل در ماه ژانویه دست کم چهار مرتبه در اردن مذاکراتی داشته اند که تاکنون بی نتیجه بوده است.

خودداری اسرائیل از توقف شهرک سازی در کرانه باختری باعث شد که سال گذشته تشکیلات خودگران به رهبری محمود عباس، مذاکرات مستقیم را متوقف کند.

کاترین اشتون تلاش می کند که در این سفر بن بست جاری را بشکند.

سفرهای گذشته وی به اسرائیل در این خصوص، بی نتیجه بوده است.

قرار است خانم اشتون چهارشنبه به نوار غزه سفر کند.

هنوز روشن نیست که وی با مقام های گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد دیدار می کند یا خیر. حماس در فهرست گروه های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، اما این گروه اتهام تروریسم را بی اساس می داند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه با آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد.

وی روز پنجشنبه در اردن یا کرانه باختری با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینیان دیدار خواهد کرد.