اوباما: حل مسالمت آمیز مناقشه اتمی ایران امکان پذیر است

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما موضع هماهنگ جامعه جهانی در برابر ایران را از موفقیت های دیپلماسی آمریکا دانست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سومین سخنرانی سالانه خود در برابر کنگره این کشور درباره ضرورت برقراری عدالت اقتصادی و فراهم کردن شرایط مساوی صحبت کرد.

آقای اوباما گفت همه آمریکایی های که بر اساس ضوابط و قوانین این کشور تلاش می کنند، باید از شرایط و مزایای برابر برخوردار باشند، موضوعی که به گفته تحلیلگران به اختلاف جمهوری خواهان با کاخ سفید بر سر موضوع اعطای تخفیف های مالیاتی اشاره دارد.

باراک اوباما از این نطق که آخرین سخنرانی سالانه او در دوره نخست ریاست جمهوری اش است، برای ترسیم راهبرد مبارزات انتخاباتی خود در برابر جمهوری خواهان استفاده کرد.

سیاست خارجی هم از دیگر رئوس سخنرانی آقای اوباما بود.

آقای اوباما با اشاره به تنش ها بر سر برنامه اتمی ایران گفت ایالات متحده مصمم است از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی ممانعت کند و او هیچ گزینه ای را در این راه کنار نخواهد گذاشت.

باراک اوباما گفت: "رژیم ایران بیشتر از هر زمان دیگر در انزواست، رهبران آن با تحریم های شکننده مواجه هستند و تا زمانی که آنها به مسوولیت هایشان خودداری می کنند، این فشار برداشته نخواهد شد."

آقای اوباما موضع گیری جهانی در برابر ایران را از موفقیت های سیاست خارجی خود دانست و گفت: "به ایران نگاه کنید، با استفاده از قدرت دیپلماسی خود توانسته ایم جهان را که زمانی در رابطه با نحوه مقابله با برنامه اتمی ایران دچار اختلاف بود، متحد کنیم."

او در این حال تاکید کرد که حل مسالمت آمیز این مناقشه همچنان امکان پذیر است.

آقای اوباما ادامه داد: "اگر ایران مسیرش را تغییر دهد و به تعهداتش عمل کند، می تواند به جامعه بین المللی باز گردد."

از دیگر دستاوردهایی که آقای اوباما در زمینه سیاست خارجی به آن اشاره کرد، خروج نظامیان آمریکا از عراق و کشته شدن اسامه بن لادن بود.

تاکید بر تعهد آمریکا در قبال امنیت اسرائیل، کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان و برکناری معمر قذافی از رهبری لیبی و تغییر شرایط خاورمیانه پس از بهار عربی از دیگر موضوع های مورد اشاره در سخنرانی آقای اوباما بود.

او گفت:"شک ندارم که در سوریه رژیم اسد به زودی کشف می کند که نمی توان روند تغییر را معکوس کرد و نمی توان شرافت انسان ها را انکار کرد."

ده ها میلیون آمریکایی سه شنبه پای تلویزیون های خود نشستند تا پس از ماه ها توجه خاص رسانه ها به کاندیداهای جمهوری خواه، از خط مشی چهار سال آینده باراک اوباما، در صورت پیروزی در انتخابات با خبر شوند.

منتقدان جمهوری خواه آقای اوباما در ماه های گذشته عملکرد اقتصادی او را مورد حمله قرار داده اند. رقم هشت و نیم درصدی بی کاری و بدهی ۱۵ تریلیون دلاری آمریکا از جمله انتقادهای آنهاست.

این در حالی است که وضع اقتصادی آمریکا در ماه های اخیر بهبود داشته، میزان محبوبیت او کمی افزایش یافته و منتقدان جمهوری خواه آقای اوباما همچنان بر سر تعیین رقیب انتخاباتی او به توافق نرسیده اند.

'فرصت های پیش رو'

باراک اوباما با اشاره به از بین رفتن ۴ میلیون فرصت شغلی پیش از دوران ریاست جمهوری او و از بین رفتن همین تعداد شغل در ابتدای ورود او به کاخ سفید از ایجاد ۳ میلیون شغل تازه در ماه های گزارش خبر داد.

آقای اوباما در سخنان خود خواهان تلاش برای رسیدن به آینده ای شد که در آن مردم آمریکا از لحاظ تحصیلات و تولیدات صنعتی سرآمد باشند و در تامین نیاز خود به انرژی استقلال داشته باشند.

باراک اوباما گفت: "به فکر آمریکای پیش رو باشید: کشوری که از لحاظ تحصیلات مردمش در دنیا سرآمد است. آمریکایی که نسل جدید مشاغل مبتنی بر فناوری های نوین و پردرآمد را به خود جلب می کند. آینده ای که در آن اختیار دار منابع انرژی خودمان هستیم و امنیت و بالندگی آمریکا به دیگر مناطق ناآرام جهان وابسته نیست. اقتصادی که با هدف پایدار بودن، بنا نهاده شده و کار سخت در آن نتیجه می دهد و مسوولیت پذیری در آن با پاداش همراه است."

باراک اوباما گفت طرح او برای پیشبردن اقتصاد آمریکا در آینده بر تمرکز بر گسترش تولیدات صنعتی استوار است.

او ادامه داد: "ما یا باید به داشتن کشوری تن دهیم که در آن گروهی از مردم که تعدادشان رو به کاهش است، وضع خیلی خوبی دارند، در حالی که گروه بزرگی به سختی روزگار خود را سپری می کنند. یا این که اقتصاد را به طوری احیا کنیم که همه در آن سهم عادلانه ای داشته باشند، همه به سهم خود تلاش می کنند و همه بر اساس مقررات یکسان بازی می کنند."

رئیس جمهوری آمریکا گفت ثروتمندان در آمریکا باید مالیات عادلانه تری بپردازند.

آقای اوباما وعده داد مالیات خانواده هایی که کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارند، افزایش نیابد و افزود: "اگر بیشتر از یک میلیون دلار در سال درآمد دارید، نباید کمتر از ۳۰ درصد مالیات بپردازید."

جمهوری خواهان مخالف طرح آقای اوباما برای افزایش مالیات ثروتمندان هستند و او را به راه اندازی جنگ طبقاتی متهم می کنند.

آقای اوباما ادامه داد: "آن چه که در خطر است، ارزش های حزب دموکرات یا جمهوری خواه نیست بلکه ارزش های آمریکایی است."

باراک اوباما همچنین از آمادگی خود برای همکاری با کنگره خبر داد. اختلاف میان جمهوری خواهان کنگره که کنترل مجلس نمایندگان را در دست دارند با کاخ سفید در دو سال گذشته بارها مشکل ساز شده است.

او گفت: "تا زمانی که من رئیس جمهور هستم، با هر کسی در کنگره برای حرکت رو به جلو همکاری خواهم کرد."

اما او تاکید کرد با هرگونه مانعی مقابله کند.

سخنرانی های سالانه روسای جمهوری آمریکا که همه ساله در برابر نشست مشترک کنگره برگزار می شود، خط مشی پیش روی آمریکا را از لحاظ سیاست داخلی و خارجی ترسیم می کند.

مطالب مرتبط