میت رامنی در دو سال اخیر ۴۵ میلیون دلار درآمد داشت

نویت گینگریچ و میت رامنی در مناظره انتخاباتی حق نشر عکس NA
Image caption آقای رامنی (چپ) برای انتشار اسناد مالیاتی به خصوص از سوی نیوت گینگریچ تحت فشار بوده است

میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست آمریکا و نامزد ریاست جمهوری این کشور، اسناد مالیاتی خود را منتشر کرده است که تحت فشار رقبای او در انتخابات صورت می گیرد.

با وجود مشکلات زیاد اقتصادی که آمریکا را دربرگرفته، موضوع درآمد کاندیداها و تفاوت طبقاتی در این کشور اوج گرفته است.

یکی از مطرح ترین نامزدها، یعنی میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست با این موضوع مشکلات زیادی داشته. یکی از ایراداتی که به او گرفته شده این است که، او با مشکلات افراد کم درآمد آشنایی ندارد و از دغدغه های آنها بی خبر است.

قبلا موضوع درآمدهای آقای رامنی در مبارزات انتخاباتی مطرح شده بود اما او از انتشار آنها امنتاع کرده بود.

آقای رامنی بسیار متمول و صاحب سه خانه است. همین باعث شده رقبای او از فرصت استفاده کرده و موضوع شفافسازی درآمد ها و اندوخته های آقای رامنی را مرکز توجه رقابتها قرار دهند.

بیشتر درآمد آقای رامنی از طریق سرمایه گذاری های او بدست آمده است.

در قوانین آمریکا، مالیاتی که بر درآمد های حاصل از سرمایه گذاری اعمال می شود ۱۵ درصد است، در حالی که مالیاتی که بر درآمدهای عادی وضع شده، به ۳۵ درصد هم می رسد.

در اسنادی که روز سه شنبه (۲۴ ژانویه، ۴ بهمن) منتشر شده، آقای رامنی در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۳ درصد از درآمد خود و همسرش را که ۲۱.۶ میلیون دلار بوده است، مالیات داده. امسال نیز درآمد آنها به ۲۰ میلیون رسیده و ۱۵ درصد آن صرف مالیت خواهد شد. روی هم رفته در دو سال گذشته آقای رامنی ۴۲.۵ میلیون دلار درآمد داشته. در همین مدت اما خانواده رامنی ۷ میلیون به مراکز خیریه و کلیسا اهداء کرده اند.

این اسناد همچنین نشان می دهد که آقای رامنی حسابهایی بانکی در جزایر "کی من" در آمریکای مرکزی و برمودا دارد. یکی از حسابهای او نیز در سوییس بوده که به تازگی بسته شده است.

این کشورها، به دلیل نداشتن مالیات بالا، مراکزی جذاب برای آمریکایی هایی به حساب می آیند که نمی خواهند مالیاتهای آمریکا را بپردازند.

در پاسخ به تاکید رقبای آقای رامنی به شفافسازی اطلاعات مالیاتی اش، او دوشنبه شب در مناظره ای که در ایالت فلوریدا برگزار شده بود گفت: "من مالیاتی را که قانونا باید پرداخت کنم، پرداخت کرده ام، و یک دلار هم بیشتر نخواهم داد."

در همین حال، اسنادی که قبلا باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از درآمدهای خود و همسرش منتشر کرده بود نشان می داد که درآمد این زوج در سال ۲۰۱۰، ۱.۷ میلیون دلار بوده و آنها مقدار ۴۵۰ هزار دلار، یعنی ۲۶ درصد مالیات پرداخت کرده بودند.

نیوت گینگریچ، رقیب سرسخت آقای رامنی هم هفته گذشته اسناد مالیاتی خود را منتشر کرد که نشان می داد او و همسرش حدود ۳ میلیون در سال ۲۰۱۰ درآمد داشتند. از این مقدار آنها ۹۰۰ هزار دلار، یعنی ۳۱ درصد مالیات دادند.

مطالب مرتبط